Koronavirüs İlacı Bulundu

Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınında aşının bulunmasından sonra şimdi de koronavirüs ilaçı bulundu. Almanya'da Fromycon isimindeki biyoteknoloji şirketi korona virüse karşı etkili olacak bir ilaç buldu.

SAĞLIK 14.12.2020, 18:59 15.12.2020, 09:34
Koronavirüs İlacı Bulundu

Koronavirüs İlacı Bulundu

Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınınfa aşının bulunmasından sonra şimdi de koronavirüs ilaçı bulundu. Almanya'da Fromycon isimindeki biyoteknoloji şirketi korona virüse karşı etkili olacak bir ilaç buldu.

FYP207 ismi verilmiş olan ilaç koronavirüsün hücrelere giriş yollarını kapatıyor ve virüs mutasyon geçirse dahi nüfuz etmesini engelleyecek şekilde geliştirildi. Koronavirüs İlaçı için şirket tarafından "Acil onay başvurusu" gerçekleştirildi.

Almanya'da Devlet Televizyonu ARD, koronavirüse karşı aşıdan sonra, normal tedavi sürecini sürdürecek ilaç geliştirildiğini duyurdu. İlacı geliştiren biyoteknoloji firması Formycon, acil kullanım için gerekli başvuruları yaptı.

İLAÇ KORONAVİRÜSÜ TAMAMEN BLOKE EDEBİLİYOR

Bu yapılan yeni ilacın, aşı olmamış, aşı sonrası yeniden hastalanmış veya antikor üretmemiş ve çeşitli nedenlerden dolayı ilaçla ile tedavi edilmesi gerekenler için bir umut olduğu bildirildi.

Yetkili kişiler tarafından yapılmış olan açıklamalarda, koronavirüs ilacının Kovid-19'u tamamen bloke edebildiği aktarıldı.

İLAÇ VİRÜSÜN MUTASYONLARA UĞRAMIŞ HALİNE KARŞI DA ETKİLİ

Geliştirilen ilaç, hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanıyor. İlaç tam olarak koronavirüslere etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor. Bir anlamda koronavirüsün geliş kapılarına kapatıyor. İlacın, virüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı.

Fromycon'un CEO'su Carsten Brockmeyer, ARD televizyonu haber bülteni Tagesschau'ya yaptığı açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine sahip olduklarını açıkladı.

"GELECEKTEKİ KORONAVİRÜS SALGINLARI BU ŞEKİLDE ÖNLENECEK"

Brockmeyer, ilacın bu aşamada çözüm olduğunu belirterek, "Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki koronavirüs salgınları bu şekilde önlenecek" diye konuştu.

EN ERKEN TARİH 2022

İlacı geliştiren şirket, ABD ilaç onay merkezi ve Avrupa Birliği onay merkezi ile temasa geçtiklerini ve hızlı onay için sürecin yürütüldüğünü açıkladı. Ancak en hızlı onay bile ilacı ancak 2022 başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)