Koronavirüs İçin Canan Karatay Reçetesi

Tüm dünyayı yavaş yavaş saran koronavirüsten korunmak için Prof. Dr. Canan Karatay kendi reçetesini açıkladı.

SAĞLIK 24.02.2020, 17:15
Koronavirüs İçin Canan Karatay Reçetesi

Sıra Türkiye’de mi?

Korona virüs Çin’de ortaya çıkmış olsa da Japonya’dan Amerika’ya kadar dünyanın her yerine yayıldı. En son Avrupa ve İran’da da vakalar ve ölümler yaşandı. Çemberin daralmasından ötürü Türkiye’de de iyiden iyiye virüs korkusu başladı. Sağlık Bakanlığı gerekli önlemleri aldıkları konusunda vatandaşı teskin etmektedir. Ancak yine de vatandaşlar neler yapabilecekleri ve nasıl korunacaklarını merak ediyor.

Öncelikle dışarı çıkarken maske kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Özellikle hastanelere, AVM gibi kapalı alanlara gidenler maskesiz dışarı çıkmamalıdır. Kişisel temizliğe ve sık sık el yıkamaya dikkat edilmelidir.

Başta büyük şehirlerde yaşayan kişiler olmak üzere herkes, tanımadıkları kişilerle aynı ortamlarda kalmamaya özen göstermelidir. Komşu ülkelerde de görülmesiyle korona virüs tehlikesi iyice yaklaşmaktadır. Bu önlemleri alarak hem kendinizi hem de yakınlarınızı koruyabilirsiniz.

Karatay’ın Önerileri

Canan Karatay katıldığı bir yayında korona virüsten korunmak isteyenler için önerileri sıraladı. Kelle parça çorbası ve kristal kaya tuzlu su içmek bağışıklığı güçlendiriyor. Şu anda mevsimi olan lahana, kereviz, turp, pancar, soğan, sarımsak tüketmek gerekiyor.

Karatay korona virüsün yeni bir virüs olmadığını, grip virüsünün şekil değiştirmiş hali olduğunu belirtti. Bu nedenle hastalığa yakalanmamanın ya da tedavinin yolu güçlü bağışıklık sisteminden geçiyor. Henüz virüs yokken bünyeleri güçlendirmek için çalışmak gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)