Koronavirüs, Fleybe Havayolu Firmasını İflas Ettirdi

İngiltere’de 1979 yılından bu yana hizmet veren Flybe havayolu firması koronavirüs ve mali sorunlar nedeniyle iflas ettiğini duyurdu.

SAĞLIK 05.03.2020, 22:10 05.03.2020, 22:26
Koronavirüs, Fleybe Havayolu Firmasını İflas Ettirdi

2 Bin Kişi İşsiz Kaldı

Merkezi İngiltere olan Flybe havayolu şirketi yaşadığı mali sorunlar ve koronavirüsü de bahane ederek iflas ettiğini duyurdu. Firmada üst yönetici konumunda olan Mark Anderson da gereken tüm her şeyin yapılmasına rağmen iflastan kaçamadıklarını açıkladı. 

İngiliz hükümeti Flybe firmasının kamu kaynakları ile iflastan kurtarılması için bir sözleşme imzalamıştı. Bu doğrultuda 15 Ocak’tan günümüze kadar çalışmalar devam ediyordu. Ancak bu da işe yaramadı ve iflas bayrağı çekildi. İngiltere Ulaştırma Bakanı da gereken her şeyi yaptıklarını duyurdu. İflas nedeniyle işsiz kalacak 2 bin personelin diğer firmalarda istihdam edilmesi için çalışma başlatacaklarını da aktaran Bakan böylelikle mağduriyetleri en aza indirgeyeceklerini ifade etti. 

Flybe firması İngiltere’de önemli bir konumda bulunuyordu. Nitekim ülke içinde gerçekleştirilen her 5 uçuşun 2’si bu firma tarafından gerçekleştirilmekteydi. Ayrıca Avrupa’nın ve dünyanın sair kentlerine de birçok seferi bulunuyordu.

Böylelikle büyük bir firmanın daha tarihin tozlu sayfalarına itildiğini gözlemlemekteyiz. Küresel ekonomik sorunların da bu iflaslar üzerinde etkileri bulunuyor. Zira ülkeler arasında olan gerilimler ticareti son derece olumsuz etkiliyor. Pek çok ülkenin sınırları virüs nedeniyle kapatması da başta uçak firmaları olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)