Koronavirüs aşısı için gönüllü olana 28 bin lira

İngiltere’de yürütülen koronavirüs aşısı çalışmaları kapsamında denek olan kişilere 3 bin 500 pound (28 bin lira) ödenecektir.

SAĞLIK 09.03.2020, 20:49
Koronavirüs aşısı için gönüllü olana 28 bin lira

Gönüllü Aranıyor

Dünyayı kasıp kavuran kovid 19 salgını nedeniyle dünyanın pek çok yerinde aşı çalışmaları yürütülüyor. Bunlardan biri ise İngiltere’de bulunan bir kliniktir. Klinik bulduğu aşıları denekler üzerinde denemek için gönüllü olacak kişiler arıyor. Gönüllü kişilere 3.500 pound (28 bin lira) ücret ödenmesi de kararlaştırıldı. Bu kişiler iki hafta boyunca karantinaya alınacak. Aşı uygulamalarına muhatap olacak kişiler üzerinde başarı elde edilirse ilacın piyasaya sürülmesi aşamasına geçilecektir.

Bilindiği üzere bir aşının insanlara uygulanabilmesi için bir dizi aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Bu aşamaların ilki hayvanlar üzerinde olumlu yanıtlar vermesidir. İngiltere’deki klinik bu aşamaları geçerek insanlar üzerinde uygulamaya başlamış durumdadır.

Denek olarak kabul edilecek insanlara bu virüs enjekte edileceği için aslında riskli bir görev olacağını ifade etmek gerekir. Eğer aşı etkisini gösterirse herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak beklenilen sonuç alınamazsa çalışmalar yeniden devam edecektir.

Aşının önümüzdeki yılın kış döneminden evvel bulunması bekleniyor. Bu döneme kadar bünyesi zayıf olan kimseler ile yaşlıların son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Toplu mekanlardan kaçınmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri tavsiye ediliyor. Böylelikle hastalığa karşı daha dirençli olunabilir. Hastalığın yayıldığı ülkelere zorunlu olmadıkça ziyaret gerçekleştirilmemesi de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Yorumlar (1)
hasan 13 ay önce
iş arioyorum işsizim