Korona Virüs Vücutta 3 Hafta Yaşıyor

Çin tarafından yapılan araştırma ile kovid 19 virüsünün insan vücudunda 3 hafta yaşadığı belirlendi.

SAĞLIK 22.04.2020, 19:21
Korona Virüs Vücutta 3 Hafta Yaşıyor

Çin Araştırdı

Dünya çapında korona virüs salgınları devam ediyor. 2,5 milyon vaka varken, 117 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Salgınla ilk mücadele eden ve kontrol altına alan Çin ise artık bilimsel araştırmalara yöneldi. Virüsün insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak için çalışmalar yapılıyor. Çin’de yapılan araştırma sonuçları uluslar arası bir dergide yayınlandı. 

BMJ’de yayınlanan araştırmaya göre kovid 19 insan vücudunda sandığımızdan daha uzun yaşıyor. Araştırma ile 96 kovid 19 hastası incelendi. Hastaların burun, boğaz ve solunum yolları araştırıldı. Organları ile atıklara da bakıldı. Araştırma sonucunda akciğerleri ile dışkısında virüs saptandı. Kan ve idrarda ise virüs saptanamadı. 

Virüs Erkeklerde Daha Uzun Süre Yaşıyor

Solunum yollarında alınan numunelere göre akciğer ve dışkıdaki numune çok daha uzun süre canlı kaldır. Buralarda virüs tam 18 gün boyunca varlığını korudu. Ayrıca virüsün erkeklerde canlı kaldığı süre, kadınlarda canlı kaldığı süreye göre daha fazladır. Cinsiyetler arasındaki hormon farklılıkları ile bağışıklık farklılıkları nedeniyle bu değişikliğin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yapılan araştırmalar hastalar iyileşse bile karantinaya devam edilmesinin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Ancak yeni araştırmalar şu an uygulanan karantina süresinin yetersiz kılmaktadır. Virüs vücutta 18 gün canlı kalabilmektedir bu nedenle karantina süresi 18 güne çıkarılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)