Korona Virüs Tedavi Ödemeleri 2 Katına Çıkarıldı

Korona virüs hastaları için hastanelere ödenen tutarlar 2 katına çıkarıldı, ilaçlar geri ödeme kapsamına alındı.

SAĞLIK 04.04.2020, 20:18
Korona Virüs Tedavi Ödemeleri 2 Katına Çıkarıldı

Tedavi Tamamen Ücretsiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüs tedbirlerine ilişkin değişiklikleri paylaştı. Hastaların tedavisi için pek çok olumlu adım atıldı. Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT)

yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre korona virüse yakalanan her bir hasta için hastaneye 660 lira ödeme yapılacaktır. Yoğun bakımda tedavi gören hastalar için yapılacak ödemeler 2 katına çıkarıldı. 

Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalara verilen ilaçlar da geri ödeme kapsamına alındı. Böylece korona virüs tedavisi tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hastanelerde hastanın tedavisi için gereken tüm masraflar devlet tarafından karşılanacaktır. 

Sağlık Çalışanları İçin Önlemler

Korona virüsle mücadele için hizmet veren sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan her bir koruyucu araç gereç geri ödeme kapsamına alındı. Hastalığın sağlık çalışanlarına bulaşmasını önleyici yüksek bakım maliyetleri de geri ödeme kapsamına girdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgına karşı yayınlana bildiride immün plazma tedavisinin en tavsiye edilen tedavi yöntemi olduğu görüldü. Yani iyileşen vatandaşlardan alınan antikorlar hasta olan vatandaşlara verilerek tedavi uygulanacaktır. Virüse karşı kazanılan bağışıklık hasta olanlara aktarılarak kısa ve etkili tedavi sağlanacaktır. Bu yöntem de tamamen geri ödemem kapsamında olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)