Korona Virüs İçin Tek Bir İlaç Etkili

Dünya sağlık örgütü tarafından korona virüs tedavisinde Remdesivir adlı ilacın etkili olduğu açıklandı.

SAĞLIK 26.02.2020, 21:16
Korona Virüs İçin Tek Bir İlaç Etkili

İlaç Bulundu, Testler Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü genel sekreter yardımcısı Pekin’de açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar korona virüs üzerinde etkili olan tek bir ilaç tespit ettiklerini açıkladı. Remdesivir adlı ilaç virüs üzerinde olumlu etkilerde bulundu. Ancak hasta insanlar üzerinde kullanımına ilişkin çalışmalar halen devam ediyor. Şu anda iki şirket tarafından 2 ayrı çalışma yürütülüyor. Birisi ağır korona virüs vakaları için kullanılacak olan ilaç üzerine iken diğeri orta seviyedeki hastalar için olacaktır. Her iki ilaç da Remdesivir olmasına rağmen etkileri farklı olacaktır. 

İlacın insanlar üzerinde etkilerine ilişkin olarak testeler yapıldı. İlk izlenimler olumlu olsa da kesin sonuçlar Nisan ayında belli olacaktır.

Ebola Tedavisinde Kullanılmıştı

Bir dönem yaşanan ebola salgınının tedavisinde Remdesivir kullanılmıştı. İlaç hastalığı iyileştirmişti. Yapılan çalışmalarda MERS ve SARS virüslerinin iyileşmesinde de kısmen etkili olduğu görüldü. Korona virüs dediğimiz Kovid 19 virüsü de bu virüslerle aynı aileden geliyor. Dolayısıyla ilacın bu virüsü de iyileştirmesi gerekiyor. Ancak bunun için klinik çalışmaların tamamlanması ve insan üzerindeki etkilerinin tam olarak bilinmesi gerekiyor. Dünyada ölenlerin sayısı 3 bine yaklaştığı için çalışmalar hızlanarak devam ediyor. Kısa sürede iyi haberin gelmesi ve tedavinin bulunması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)