Korona Virüs Hastalarında Kalp Yetmezliği Gelişebiliyor

Korona virüse yakalanan kişiler genellikle akciğer yetmezliğinden hayatını kaybederken, bazı hastalarda kalp yetmezliği de gelişiyor.

SAĞLIK 01.04.2020, 18:37
Korona Virüs Hastalarında Kalp Yetmezliği Gelişebiliyor

Virüs Diğer Organları da Etkiliyor

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kurucu Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül, korona virüs hakkında yeni edindikleri bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Korona virüs vücuda girdiği zaman kendini çoğaltmak için hücre içine girmektedir. Bunun için de hücrelerde bulunan ACE2 reseptörünü kullanırlar. Bu reseptörler akciğer, kalp, damarlar ve bağırsaklarda bulunmaktadır. 

Virüs nefes yoluyla alındığında ilk olarak akciğerlere gittiği için hastaların büyük çoğunluğunda akciğer yetmezliği oluşuyor. Ancak akciğer hasta olduktan sonra hücrelerin yeni yer arayışında ikinci adres kalp olabiliyor. Kalp kasında hasarlar oluşuyor ve ilerleyen aşamada kalp yetmezliğine neden oluyor. 

Hastalar Taburcu Edilmeden Kalp İncelenmelidir

Hayatını kaybeden hastalarda kalp kası harabiyeti de görülmektedir. Bu durumda kalp yetmezliği oluştuğu için tedavi edilmesi gerekir. Korona virüs hastalarında özellikle akciğer tomografisi yapılmaktadır ve iyi durumdaysa hastalar taburcu edilir. Ancak bundan sonra kalp incelenmeden hastalar taburcu edilmemelidir.

Kalp yetmezliği halinde de korona virüs halinde görülen nefes darlığı, göğüste sıkışma gibi hisler görülmektedir. Aynı zamanda bacaklarda şişlik de yaşanabilecektir. Bu belirtiler takip edilerek kalp kontrol edilmeli ve sonrasında hastalar taburcu edilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)