Korona Virüs Dünyaya Hızla Yayılıyor

Çin’de ortaya çıkan korona virüs ABD’de 34 ve İtalya’da 14 kişide görüldü.

SAĞLIK 22.02.2020, 17:25
Korona Virüs Dünyaya Hızla Yayılıyor

Çin Sınırları Aşıldı

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde kısa bir süre önce ortaya çıkan korona virüs can almaya devam ediyor. Çin sınırları aşılarak 22 ülkede virüse rastlandı. Ülkemizde henüz virüse rastlanmamış olsa da komşu ülkelerde virüs görüldü. 
ABD’de virüs görülenlerin sayısı 34’e yükseldi. Unlardan 18’i Japonya’da karantinaya alınan geminin yolcusudur. 3’ü ise Çin’den tahliye edilen kişiler arasında yer alıyor. 

İtalya’da ise 14 kişide bu virüse rastlandı. Çin’li bir arkadaşı ile görüşen İtalyan vatandaşı virüs kaptı. Hastanın durumu ciddiyetini koruyor. Bu şekilde ülkeye virüs girmiş oldu. 250 kişiye daha test yapıldı. 

Komşuda Virüs Var

Son olarak komşu ülke İran’da 5 kişi virüsten hayatını kaybetti. 750 kişiden ise numune alındı. 18 kişi de daha virüs rastlandı. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İran sağlık bakanı ile görüşerek alınacak tedbirleri konuştu. Artık İran’dan gelen tüm yolcular havaalanlarında sağlık kontrolünden geçecek. Virüse rastlanmayan kişiler ülkeye alınacak. 

İran ile sınır kapımız olan Gürbulak sınır kapısında da tedbirler alındı. İran’dan Türkiye’ye girmek isteyen kişiler sınır kapısında bulunan doktorlar tarafından muayene ediliyor. 

İsrail ve Lübnan’da da ilk virüs vakası görüldü. Tüm bu gelişmelerden sonra Türk vatandaşlarının da yabancı kişiler karşı dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)