Korona Virüs Aşısı Yaptırmayacak Olanlar Dikkat!

Korona Virüs Aşısı yaptırmayı düşünmeyen kişiler için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz çok dikkat çeken açıklamalar yaparak aşı yaptırmayan insanlar için yeni yasakların geleceğini açıkladı.

SAĞLIK 07.12.2020, 00:15 10.12.2020, 10:00
Korona Virüs Aşısı Yaptırmayacak Olanlar Dikkat!

Korona Virüs Aşısı Yaptırmayacak Olanlar Dikkat!

Korona Virüs Aşısı yaptırmayı düşünmeyen kişiler için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz çok dikkat çeken açıklamalar yaparak aşı yaptırmayan insanlar için yeni yasakların geleceğini açıkladı.

AŞI YAPTIRMAYI DÜŞÜNMEYENLER DİKKAT!

Covid-19 aşısı yaptırmayı istemeyenler için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz yapmış olduğu açıklamalarda korona virüs aşısı yaptırmayanların toplu ulaşım araçları olmak üzere kalabalık ortamlara girmelerinin yasaklanabileceğini açıkladı.

KORONA VİRÜS AŞISINDA SON DURUM

Dünya genelinde vaka sayıları korona virüsü nedeni ile 63 milyonu geçmiş durumda. 1 milyona yakın İnsan Corona virüs nedeni ile hayatını kaybetti.

Türkiye’de her geçen gün vaka oranları Avrupa genelinde zirveye ulaşmakta. Ne yazık ki 185 can kaybıyla, korona virüsün en fazla ölüm sayısına ulaşılmış oldu.

Aynı zamanda 5000 düzeyinde ağır hasta sayısına ulaşıldı.  Hasta sayısı da 6000 üstünde görülmekte. Salgının gelmiş olduğu bu durumda insan hareketliliğini azaltmak en önemli meselemizdir.

AŞI ZORUNLU OLACAK MI?

Korona virüs aşısı yaptırmak istemeyenleri çok yakından ilgilendiren açıklamasında Dr. Kayıpmaz, "Türkiye'de şu durumda Hayat Eve Sığar (HES) kodu korona virüs hastası veya taşıyıcı riski, temaslı olup olmadığınız görülmektedir.

Bireysel olarak aşı olmayı tercih etmez iseniz fakat örnek verirsek aşı olmadığınız zaman uçak yolculuğu yapamazsınız. Otobüs yolculuğuna çıkamayabilirsiniz.

Aşı olmayan bütün İnsanlar HES kodu gibi bir uygulama yapılacak  virüs aşı yaptırmayan kişiler kalabalık ortamlara bunun gibi toplum içinde bütün alanlara girmeleri yasaklanabilir. "

KORONA VİRÜS AŞISI YAN ETKİSİ VAR MI?

Korona virüs aşılarının yan etkileri hakkında da açıklamalar yapan Dr. Kayıpmaz, "Korona Virüs aşıları bedende bağışıklık kazanması için olan aşı gruplarıdır.

Bu virüs aşıları etkisini en iyi durumda 6 ay ile 1 yıl kadar sürecek. Aşı olduğunuz zamanlarda aşı yapılan kısımda, aşı yapılan noktada ağrılar, baş ağrısı gibi hafif etkiler görülebilir.

Şimdi en temel olarak yapılmış olan çalışmalar önemsenmesi gereken olan yan etkiler görülebilir. Uzun süreli etkiler ise bu tarz aşılarda olmaz.

Yani koroa virüsün aşısını vurdurdunuz bu aşı sebebiyle 5-10 yıl sonra ciddi rahatsızlık görmeniz olanaklı değil. Kısa süreli hafif etkiler görülecek." şeklinde konuştu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Yılmaz Zıt 5 ay önce
Korunmak isteyen vurulsun. İstemeyen de vurulmasın. Aşı olan adam virüsten korunacağına göre aşı olmayanlar neden toplu taşımadan mahrum bırakılıyor? İnsanlar kendi rızaşarıyla aşı olmak istemiyorlarsa sonuçlarına razı olmuşlar demektir. Burası özgür bir ülke değil heralde. Ben aşı olmak istemiyorsam kime ne? Olanlar olsun, toplu taşımada ben hasta olsam da aşıyı vurulanlar aşı sayesinde korunacak zaten. İnsanlar neden kısıtlanıp manipüle ediliyor? Yazıklar olsun, özgürlüğün adı kalmış...