Konuşma Engelliler İçin Sevindirici Haber

İspanya’da bulunan bilim adamları konuşma engellileri sevindirecek ve onları yeniden seslerine kavuşturabilecek bir buluşa imza attılar.

SAĞLIK 26.05.2018, 07:32
Konuşma Engelliler İçin Sevindirici Haber

Farelerde İşe Yaradı

Grafen adı verilen bir maddenin beyne yerleştirilmesi sonucu konuşma yetisini kaybeden insanlar da yeniden konuşabilecekler. İlk olarak farelerde denenen bu yöntem sayesinde farelerin seslerine kavuştukları tespit edildi. Ancak insanların beyin sinyallerinin farelere nazaran çok daha karmaşık olduğu ifade edilmektedir. Bu sebeple de uzun süren çalışmalar yapılması gerekiyor. Yapılan açıklamalara göre ise 3 yıl içerisinde insanlar üzerinde de deneylere başlanabilecek.

Grafen adlı bu maddenin ise atom büyüklüğünde ve saydam bir cisim olduğu belirtiliyor. Elektrik ile çalışan bu madde beyinden gelen sinyalleri anlamlandıran ve hareketlerin yerine getirilmesine olanak tanıyan bir çiptir. Böylelikle gerek doğuştan gerekse de sonradan konuşma yetisini kaybeden engelli kimseler bu sayede konuşmaya başlayabilecekler.

Elektronik çipler sadece konuşma engelliler için değil diğer engelli kimseler için de kullanılmaktadır. Bu kapsamda beyne yerleştirilen çipler beyin içerisindeki sinyalleri algılamakta ve ardından da vücuda komutlar göndermektedir. Bir nevi ara işlemci gibi olduğunu da ifade edebiliriz. Bunun ardından ise kişiler hareketlerine kavuşabilmektedir. Bu kapsamda bazı engellilik türleri için bu çipler rahatlıkla kullanılıyor olsa da konuşma engelliler için bu bir ilk olacak. Bu sebeple konuşma engeli olan kimselerin bu haberi büyük bir heyecanla beklediklerini ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)