Konserve Zamanı Geldi Aman Sağlığınıza Dikkat!

Yaz aylarının sonlarına yaklaşırken konserve mevsimi de geldi. Kışa hazırlık yapalım derken sağlığınızdan olmak istemiyorsanız şunlara dikkat edin.

SAĞLIK 18.07.2018, 18:44
Konserve Zamanı Geldi Aman Sağlığınıza Dikkat!

O Bakteri Felç Yapabilir

Daha çok konserve besinlerden bulaşan clostridium botulinum bakterisi insan sağlığını büyük riske atıyor. Konserveleri uygun süre ve sıcaklıkta pişirmezseniz bu bakteri oluşuyor. Gıda zehirlenmesinin en şiddetlilerinden biri olan bakteri felç ve hatta ölümlere bile sebep olabiliyor. Konserveler 80 derece sıcaklıkta 10-30 dakika kaynatıldıktan sonra 100 derece sıcaklıkta en az 10 dakika daha kaynatılmalıdır. Konserve saklama koşulları da kuru ve gölge yerlerde olmalıdır. Bu şekilde bakteri oluşma riski en aza indirilecektir. Tuz oranını iyi ayarlamanız konservelerinizi daha uzun ömürlü ve sağlıklı kılacaktır.

Paslı Kapaklar Kullanmayın

Her sene aynı kavanozlara konserve yapıyorsanız paslı kapaklara dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kapaklar da bakteri üremesine sebep olur. Cam kavanozu değiştirmeseniz bile paslı kapakları atarak yeni kapak almalısınız. Cam kavanozlar ve paslanmaz kapakları kullanmadan önce en az 20 dakika kaynatarak sterilize olmasını sağlamalısınız.

Ülkemizde yaşanan gıda zehirlenmelerinde kapağı bozuk, çizik ya da şişmiş konservelerin tüketimi büyük bir rol oynar. Bu konserveler kesinlikle tüketilmemelidir. Sağlıklı olan konserveler ise açıldıktan sonra mutlaka yeniden kaynadıktan sonra tüketilmelidir. Çiğ olarak tüketilen konservelere ekstra dikkat ve özen gösterilmelidir. Kurutularak saklanabilen besinlerde kurutma yöntemi de denenmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)