Kolon Kanserinde Bağırsaklar Sinyal Veriyor

Şişkinlik ve gaz belirtileri 50 yaş üstü kişilerde kolon kanseri için belirti olabilir. Erken teşhis edilen kanser ise önlenebilir.

SAĞLIK 15.07.2018, 22:57
Kolon Kanserinde Bağırsaklar Sinyal Veriyor

Kolonoskopik Tarama Yaptırın

Kanserin adı bile insanları ürkütmeye yerken önlem almamak içten bile değil. Bu yüzden kolon kanserini önlemek için 5-10 yılda bir kolonoskopik tarama yaptırmak gerekiyor. Kolonda bulunan hücrelerden başlayan bu kanser erken tanı için elverişli. İlerleye kanser lenf bezelerinde, organlarda, akciğerde de kansere sebep olabiliyor. Erken teşhis edildiğinde ise tedavi şansı oldukça yüksek oluyor.

Kolon kanseri belirtileri

Eğer aşırı kiloluysanız, fazla kırmızı et tüketiyorsanız, sigara kullanıyorsanız, ailenizde kanser hastası olan kişiler varsa siz de kolon kanseri için risk altında olabilirsiniz. İshal ya da kabızlık gibi sindirim sorunları, dışkı renginde koyulaşma, karında şişkinlik ve gaz, kramplar gibi belirtilerle bağırsaklar sinyal verecektir. Sürekli yorgunluk hali ya da hızlı kilo kayıpları da göz ardı edilmemelidir.

Tedavisi Mümkün

Bağırsaktaki polipler zamanla kanserli hücrelere dönüşebiliyor. Erken teşhis edilen kanser ise tedavi edilebiliyor.

Kolon kanserine yakalanma ihtimalini düşürmek için sarımsak tüketmeye özen gösterin. Bağırsak dostu küfürden vazgeçmeyin. Sarımsak kanserli hücrelerin oluşumunu engellerken, kefir ise bağırsak florasını düzenler. Bunların yanı sıra sağlıklı bağırsaklar için turşu, ıspanak ve kuru baklagiller tüketmek şarttır. Sindirim sistemini düzenlemeye yarayan bu besinler kansere yakalanma riskini de azaltır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)