Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Genellikle 50 yaş üstü bireylerde görülen kolon kanseri erken teşhis edilmediği takdirde oldukça tehlikelidir.

SAĞLIK 03.02.2020, 20:33 04.02.2020, 00:01
Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsaklarda görülen kanser türü kolon kanseri olarak adlandırılır. Her yaşta görülmesi mümkün olmakla birlikte genellikle 50 yaş üstündeki bireylerde kendisini gösterir. Bu kanser türünde erken teşhis hayati önem taşır. Çünkü geç kalınırsa diğer organlara sıçrama ihtimali oldukça yüksektir.

Kolon kanserinde bağırsak daralması da eşlik eder. Bu nedenle dışkı çapında incelme, dışkı yapılmasına rağmen rahatlama olmaması, kramp tarzında karın ağrıları, dışkıda kan görülmesi, geçmeyen demir eksikliği ve sebepsiz kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir. Belirtileri çok bariz olmadığı için doktora geç başvurulmaktadır.

Teşhis koymak için anoskopi, kolonoskopi ya da rektoskopi gibi yöntemler kullanılır. Kan ve dışkı testleri yapılır. 

Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon kanseri olan hastalarda öncelikle ameliyatla tümörlü bağırsak bölgesi çıkarılır. Bu ameliyat 2 yöntemle yapılabilir. Çoğu hasta normal ameliyat sonrası normal dışkılamaya devam eder. Hastaların az bir kısmında ise ameliyattan sonraki 6-8 hafta torbaya dışkılama gerekir.

Bağırsak damarları nedeniyle hastalık akciğer ve karaciğere sıçrayabilir. Bu durumlarda ameliyattan sonra kemoterapi uygulanacaktır. Kanserin cinsi, yerleştiği bölge ve teşhis edildiği evre tedavi için büyük önem taşır. Ancak geç teşhis edilen bir tür olduğu için genellikle tamamen iyileşme sağlanamaz. Bu nedenle 50 yaşını aşan herkes düzenli kontrol yaptırmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)