Kolesterol Düşüren Sistem Ege Üniversitesi’nde Geliştirildi

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi TÜBİTAK Projesi kapsamında kolesterolü düşüren ilaç taşıyıcı sistem geliştirdi.

SAĞLIK 02.08.2018, 22:58
Kolesterol Düşüren Sistem Ege Üniversitesi’nde Geliştirildi

Kolesterol Daha Yavaş Emilecek

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi’nde görevli bilim insanları tarafından geliştirilen ilaç taşıyıcı sistem ile kolesterol ve trigliserit oranını düşürmek için ilaçların içindeki etken maddelerin emilimi düşük dozda ve hızlı olacak.

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Karasulu başkanlığında çalışan ekip yüksek kolesterolü düşürmek için TÜBİTAK Projesi kapsamında çalışmalar yaptı. Kalp krizinden konuşma bozukluğuna kadar pek çok hastalığın sebebi olan kolesterol ilaç taşıyıcı sistem ile düşürülebilecek.

Düşük Doz Hızla Emilecek

Prof. Dr. Karasulu ve 8 kişilik ekibi keşfettikleri sistemle ilaçların daha düşük dozda alınmasını ancak daha hızlı emilmesini sağlayacaklar. Normalde ilaçlar ağız yoluyla alınır ve vücut içinde dağılarak emilirler. Ancak çoğu zaman tedavi için istenen etken sağlanamaz. Yeni geliştirilen sistem ile düşük dozda ilaç, hızlı şekilde emilecek. Böylece kolesterol hızla ve etkili bir şekilde düşecek. Geliştirilen formülasyon hızlı, etkili ve güvenilir bir tedavi sunuyor. Bu ilaç sistemi için patent başvurusu yapıldı bile. Türkiye patenti çıkmak üzere iken, Avrupa’da ise patent başvurusu sürüyor.

Yeni bulunan ilaç sistemi piyasadaki mevcut sistemlere göre kolesterol ve trigliserit düşürme oranı daha yüksek. Patenti alınan sisteme ticarileşirse pazarda %10’luk bir pay hedefliyor. Böylece hastalar tarafından ulaşılabilir olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)