Kolay Hamile Kalmak İçin Üreme Diyeti Yapın

Hem kadın hem de erkeklerin yapabileceği üreme diyeti ile hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak kolaylaşıyor.

SAĞLIK 20.03.2019, 19:41
Kolay Hamile Kalmak İçin Üreme Diyeti Yapın

Faydaları Nelerdir?
Üreme diyeti erkeklerde sperm kalitesini arttırırken, kadınlarda kolay hamile kalmak sağlanıyor. Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen bu diyet ile çiftler daha kolay bebek sahibi olabiliyor.  Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile çocuk sahibi olma ihtimali de artıyor. 

Diyet ortaya çıkmadan önce 18 bin kadın üzerinde beslenme değişikliği yapılarak sonuçlara bakılıyor. Diyette kırmızı et ve trans yağlar azaltılırken, sebze ve tam yağlı süt ürünleri arttırılıyor. Eşlerin her ikisinin de bu beslenme tarzını benimsemesi gerekiyor. Kadında yumurtlama düzene girerken, erkekte ise sperm kalitesi artıyor. Bu beslenmenin en az 3 ay uygulanması gerekiyor. Ancak sağlıklı yaşamak isteyen herkes bu beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. 

Üreme Diyeti Nasıl Yapılır?
Öncelikle doymuş yağlardan (margarin ve türevleri) uzak durmak gerekiyor. Doymamış yağlar yani bitkisel yağlar ve özellikle zeytinyağı tüketmek gerekiyor. Bitkisel proteini çok alarak hayvansal proteini azaltmak gerekiyor. Yani tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketilirken, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Yavaş sindirilen karbonhidratlar tercih edilmeli, ekmek tüketimi azaltılmalıdır. Folik asit ve B vitamini içeren vitaminler kullanılabilir. Demir açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Deniz ürünleri en az haftada iki kere tüketilmelidir. Su ve soda tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)