KOAH Hastalarının %90’ı Hastalığını Bilmiyor

Yaygın görülen bir akciğer hastalığı olan KOAH hastalığına yakalanan 10 kişiden 9’u hasta olduğunu bilmezken sadece birisine tanı konulmaktadır.

SAĞLIK 22.11.2018, 16:24
KOAH Hastalarının %90’ı Hastalığını Bilmiyor

En Büyük Etken Sigara
Özellikle 40 yaş üzeri kişilerde KOAH hastalığı daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ülkemizde de bu oran %20 civarındadır. Ancak hastaların sadece %10’u hastalığının farkındadır ve tanı koyulmuştur. Prof. Dr. Hasan Bayram KOAH hastalığının nedenleri arasında ilk sırada sigaranın yer aldığını belirtti. Ancak sigaranın da tek başına KOAH’a neden olmadığını bunun yanı sıra kirli hava, tütün, nargile gibi ürünlerin de KOAH’ı tetiklediği ifade edildi. 

KOAH ile mücadelede hareket ve egzersizlerin büyük önem taşıdığı da her platformda dile getiriliyor. Ayrıca egzersizle KOAH arasında da ters bir orantı olduğunu ifade etmek gerekir. Nitekim KOAH hastalığına yakalananlar nefes darlığından şikayet etmektedir. Bu da kişilerin egzersiz yapma isteklerini azaltmakta ve KOAH hastalığı daha da ilerlemektedir. 

Nefes Ölçüm Testi Yapılmalı
Nefes darlığı çeken, sürekli balgam ve öksürük ile karşı karşıya kalan kişiler nefes ölçüm testi yaptırmalıdır. Son derece basit olan bu test sayesinde KOAH hastalığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ayrıca erken teşhis yapılması hastalığa bağlı ölümlerin azalmasına da büyük katkı sunacaktır. Bu konuda insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve test yaptırmaya teşvik edilmeleri gereklidir. Özellikle kirli havaya aşırı derecede maruz kalanların bu teste öncelik vermeleri gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)