Kıtlık İhtimali Hamam Böceği Sütünün Faydalarını Ortaya Çıkardı!

Artan nüfusla birlikte kıtlık çıkma ihtimalini yüksek gören bilim insanları yaptıkları araştırma ile hamam böceği sütünün faydasını ortaya çıkardı.

SAĞLIK 25.06.2018, 22:32
Kıtlık İhtimali Hamam Böceği Sütünün Faydalarını Ortaya Çıkardı!

İnek Sütünden 4 Kat Daha Besleyici

Sürekli artan nüfus ve diğer yandan tükenmekte olan kaynaklar ilerleyen yıllarda kıtlık çıkması ihtimaline karşı çalışmaları arttırıyor. Bu amaçla yapılan bir çalışma ile ilginç bir besin keşfedildi. Her yerde görmeye alışık olduğumu ve hatta tiksinti ile baktığımız hamam böcekleri aslında besin kaynağı. Hamam böceklerini hepsi olmasa da bazıları süt veriyor. Diploptera punctate türü böcekler doğum yaptıktan sonra yavrularını kendi sütü ile besliyor. Bu sütte ise protein kristalleri bulunuyor. işte bu protein kristalleri manda sütünden tam 4 kat daha şifalı. Böylece besin değeri oldukça yüksek olan yeni bir besin keşfedilmiş oldu. ilerde kıtlık baş göstermesi halinde bu besinin vazgeçilemez öneme sahip olması bekleniyor.

Hamam böceği sütü nasıl elde edilir?

Hamam böceklerinin sütünü sağarak almak maalesef mümkün değil. Bu yüzden yapılan çalışmalarla ilgili genlerin kopyalanması amaçlanıyor. Hintli ekip yapılan bu çalışma ile değerli bir besin kaynağı elde edilecek. Ekibin lideri Sanchari Banerjee, bu sütün beslenme için gerekli tüm amino asitlere sahip olduğunu aktardı. İçeriğinde protein, yağ ve şeker bulunan gıda eksiksiz bir besin kaynağı. Hamamböceği sütü Ken Bebeğe benzemek isteyen Rodrigo Alves ile meşhur olmuştu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)