Kışın Şifalı İçeceği “Boza”

Kış aylarının gelmesiyle birlikte boza içeceği de raflarda yerini almaya başladı. Kış soğuklarında sevilerek içilen bozanın şifası da saymakla bitmiyor.

SAĞLIK 31.12.2017, 21:09
Kışın Şifalı İçeceği “Boza”

Boza Tarihçesi

Boza Balkanlar’dan İstanbul’a 1800’lü yıllarda gelmiş. Darıdan üretilen bu içecek koyu kıvamlı, sarı renkli ve taze bir şekilde tüketiliyor. Boza balkan ülkelerinde yaz aylarında serinlemek için içilen bir içecek.

O dönmelerde bozacılar kış aylarında işsiz kalıyorlar. Kışın da Osmanlı’da boza satmaya geliyorlar. Anadolu’da da boza sevilince boza dükkânları açılmaya başlıyor. Bu sebeple boza bizde kış içeceği olarak biliniyor. 

Boza buğday, arpa ya da mısırdan yapılabiliyor. Ancak en şifalı ve lezzetli olan darı bozasıdır. Darı tahıllardan küçük yuvarlak bir tohumdur. Darı Asya ve Afrika’daki tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişiyor. Ülkemizde ise doğu kesimlerde kuş yemi olarak tercih ediliyor. 

Şifalı İçecek

Bozanın ham maddesi olan darı; lif, magnezyum ve potasyum bakımından zengin bir besindir. Kalp dostu olduğu kadar tansiyonu düşürmekte de etkilidir. Bozanın içinde ise a , b6 , b12 , c ve e vitaminleri bulunur. Mide ve bağırsak sağlığı için oldukça şifalıdır. Emziren kadınlarda süt yapar. Kanserojen maddelerin oluşmasını önler. Mayalı bir içecek olduğundan hazmı kolaydır. Vücuttaki yararlı bakterilerin oluşumunu desteklerken, enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Sinirleri yatıştırma özelliği vardır. Kış ayları gelmişken bozanın şifasından mahrum kalmamak gerekir. 

Yorumlar (0)