Kışın Güneş Yoksa Balık Var

Kışın güneşin yüzünü az göstermesinden dolayı D vitamini eksikliği yaşanabiliyor. İşte doktorlar bu konuda bir öneride bulunuyor.

SAĞLIK 13.01.2018, 21:51
Kışın Güneş Yoksa Balık Var

D vitamini için balık tüketmek de oldukça önemli. Özellikle yağlı balıkları tüketmek daha çok vitamin sağlıyor. 

D Vitamini Balıkta da Çok

D vitamini ihtiyacının en önemli kısmı güneşten sağlanıyor. Ancak yeterli güneş ışığı alınamayan kış aylarında D vitamini eksikliği sıradan bir hal alıyor. Bu sorundan kurtulmak için de balık yağı büyük bir mucize. Özellikle ton balığı, somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıkları tercih etmek gerekiyor. 

Fırınlayarak Yiyin

Balığı pişirme yönteminin vitamin alımı açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, balığı kızartmak yerine fırınlayarak yemeyi öneriyorlar. Çünkü bu şekilde pişen balık, D vitaminini daha iyi muhafaza ediyor. 

Balıkta yalnızca D vitamini değil, omega 3 ve protein de bol miktarda bulunuyor. En az haftada 1 kere balık yemek kışın hastalıklara karşı korunmakta oldukça etkili. 

Fırsat Varsa Güneşlenin

Uzmanlar D vitamini alımı için en iyi yöntemin güneşlenmek olduğunu ifade ediyor. Çünkü vücut ihtiyacı olan D vitaminin sadece yüzde 20’sini kendisi sentezliyor. Kalanını ise güneşten alıyor. Bu yüzden mevsim kış da olsa saat 10 ile 15 arasında güneşlenmek size oldukça iyi gelecektir. Ancak D vitamini almak için güneş koruyucu kullanmadan ve camın arkasında olmadan güneşlenmek gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@