Kış Geldi Burun Tıkanıklığı Arttı

Burun tıkanıklığı kışın yüzde 20'lere kadar çıkıyor. Peki, burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir, geçirmek için ne yapmalı?

Kış Geldi Burun Tıkanıklığı Arttı

Kronik Burun Tıkanıklığı
Havaların soğumasıyla birlikte burun tıkanıklığı şikayeti de artış gösteriyor. Kronikleşen tıkanıklık ise günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Koku ve tat alamazken, uyumak da zorlaşıyor. Ancak her tıkanıklığın sebebi grip olmayabiliyor. 

Burun bölgesindeki kıkırdak ve kemiklerde eğrilik varsa tıkanıklık ve nefes almada zorluk yaşanabilir. Bu durumu tedavisi ise cerrahi müdahale ile burun şeklini düzeltmektir. 

Burunda et bulunması da kronik tıkanıklık sebeplerindendir. Burunda bulunan konka denilen parmak şeklindeki yapılar, burna giren havayı vücut ısısına göre ayarlar. Konkalar kan damarları yönünden zengin olduğundan bazen büyüme yapabiliyor. Alerji ya da iltihaplı hastalıklar da burun etini büyütebiliyor. İlaç tedavisi yanıt vermezse cerrahı müdahalede bulunulabiliyor. 

Akut Burun Tıkanıklığı
Kışın sıklıkla görülen nezle, grip gibi hastalıklar üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep oluyor ve burundaki mukozalar şişiyor, tıkanıklık oluşuyor. Bu tür enfeksiyonlardan sonra koyu yeşil ya da sarı burun akıntısı başlıyorsa sinüzit de başlamıştır. Sinüzit ise antibiyotikle tedavi ediliyor. İlaç tedavisi yanıt vermezse sinüs cerrahisi uygulanabilir. 

Polen, ev tozu, hayvan tüyü gibi maddelere karşı alerjinix varsa burun tıkanıklığı da yaşanıyor. Art arda gelen hapşırıklar ve burun akıntısı akut ya da kronik olabiliyor. Bazen de geniz eti burun tıkanıklığına sebep oluyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE