Kış Çiçeği Karnabahar, Mideye İyi Geliyor

Mide asitlerini dengeleyen karnabahar, kış mevsiminde mümkün olduğunca tüketilmelidir. Mide Dostu Karnabahar...

SAĞLIK 28.02.2019, 21:05
Kış Çiçeği Karnabahar, Mideye İyi Geliyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, mideye iyi gelen besinleri anlattı. Sindirim sisteminde bulunan probiyotik dediğimiz yararlı bakterilerin çoğalması için lif gereklidir.                                          Lifler ise en çok tam tahıllar ve kuru baklagiller ile kış sebzelerinde bulunur. Pırasa, karnabahar gibi sebzelerin yanı sıra sarımsak, soğan, muz, avokado gibi meyvelerde de lif oranı yüksektir. Ayrıca turşu, boza, şıra, sirke, kefir, yoğurt gibi fermente ürünlerde probiyotik miktarı fazladır. 

Karnabahar mide asitlerini düzenlediği için mide dostu bir besindir. Kızartmasından ziyade haşlanarak yemeği yapılmalıdır. Ayrıca patates suyu da pek çok kişi için mideye faydalıdır.

Mide bağırsak hastalıklarını önlemek için bitki çayları tüketilmelidir. Özellikle papatya, rezene gibi sakinleştirici çaylar içilirken, nane çayı gibi keskin çaylardan kaçınılmalıdır. 

Mide Sağlığınız İçin Bunlardan Uzak Durun
Çok sıcak yiyecekler, fazla kafein, aşırı tuzlu, aşırı şekerli ve baharatlı yiyecekler mideye zarar verir. Katkı maddesi içeren hazır gıdaların ise hepsinden kaçınmak gerekir. Soslu, kremalı yiyecekler, kızartmalar gibi besinler de mideniz için iyi değildir. 

Mide kanseri başta olmak üzere kanser hastalıklarından korunmak istiyorsanız tek tip bir besleneme söz konusu değildir. Mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Sağlıklı olan her besinden aşırıya kaçmadan tüketmek, sağlıksız besinlerden uzak durmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@