Kış Aylarında Papatya Çayı Mucizesi

Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk içecekler yerini, bitki çayı çeşitlerine bıraktı. Bu çaylar içinde papatyanın da vazgeçilmez bir yeri var. Papatya çiçeğinin kurutulması ile elde edilen papatya çayı, hastalıklara ve cilt bakımına oldukça iyi gelmekte. 

SAĞLIK 18.01.2018, 20:21
Kış Aylarında Papatya Çayı Mucizesi

İlkbahar mevsiminde doğada kendiliğinden yetişen ve çiçek açan papatyaları kurutarak siz de papatya çayı elde edebilirsiniz. İçinde hiçbir koruyucu ya da katkı maddesi olmayan, tamamen doğal olarak yetişen ve kurutulan bu papatyalar şifa kaynağıdır.

Hastalıklara Şifa

Papatya çayının en bilinen özelliği sakinlik vermesi ve ağrıyı dindirmesidir. Ancak bunun dışında daha pek çok faydası var. Kışın soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı tüketebilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kesi ya da diğer açık yaraları daha hızlı iyileştiren papatya çayı, antioksidan özelliği ile iltihaplara karşı da savaşır. Kemik ağrıları ve tutulmalara karşı da rahatlatıcı etkisi vardır. Çünkü kas gevşetici özelliği vardır. Rahatlamayı sağlaması da bu sayededir.

Papatya çayı adet dönemi sancılı geçen kadınlar tarafından çokça tüketilir. Çünkü adet sancısına karşı oldukça etkilidir ve rahatlatır. Enerji kaybını da telafi eder.

Cilt İçin Faydaları

Papatya çayı içmek cildi güzelleştirirken, yüze sürmek cilde beyazlık kazandırır. Sivilce ve aknelere de iyi gelir. Güneş yanığı yaşayan derilerde onarıcı etkisi vardır. Aynı zamanda saç için  papatya çayı kullanılır. Saçınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlarsınız.

Yorumlar (0)