Kenevir Üretimine İzin Verilen İl Sayısı Artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile kenevir üretilecek illerin sayısının artırılacağını belirtti.

Kenevir Üretimine İzin Verilen İl Sayısı Artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müjdeyi Verdi
Devlet kontrolünde ekimi gerçekleştirilen kenevir üretilmesine izin verilen iller arasına Bartın ve Karabük illeri de eklendi. Normal şartlarda 18 olan il sayısı Şanlıurfa’nın çıkarılması ve bu iki ilin eklenmesi ile 19’a çıkmış oldu. 

Dünya genelinde 36 ülkede üretimi gerçekleştirilen kenevirin dünya piyasasındaki toplam değerinin 4 Milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2025 yılına gelindiğinde ise bu rakamın 11 milyar doları aşması bekleniyor. Bu pazardan daha çok pay almayı hedefleyen Türkiye ise üretimi artırmayı amaçlıyor. 

Nerelerde Kullanılıyor?
Kenevir pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Hem tohumu hem de bitkisi çeşitli ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Örneğin kenevir tohumundan ilaç, kuş yemi ve yağ üretilmektedir. Kenevir bitkisinden ise yakacak, kağıt ve lif üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin yapacağı üretimle sadece iç piyasanın ihtiyaçları karşılanmayacak aynı zamanda yurtdışına da satış yapılacaktır. 

Dünyada kenevir pazarında en çok söz sahibi olan ülkelerin başında ise Amerika ve Kanada geliyor. Pek çok ülkede kullanımının serbest bırakılmaya başlaması ile birlikte kenevire olan talep de artmaya başlıyor. İşte bu sebeple üretimin artırılması pazardan daha çok pay alınmasında etkili olacaktır. Üretim yapmak isteyen çiftçilerin ise ilgili makamlardan izin almaları gerekmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE