Kene Isırdı MS Hastası Zannedildi

Bursa’da yaşayan 38 yaşındaki Fatma Yılmaz’a, 15 sene önce hastaneye gittiğinde kene ısırığından bulaşan ve başka hastalıkları taklit edilen bakteri yüzünden MS teşhisi konuldu.

SAĞLIK 23.03.2019, 22:11
Kene Isırdı MS Hastası Zannedildi

Yürüyemez Hale Geldi 
15 yıl önce kene ısırdıktan sonra hastaneye giden Yılmaz çifti, MS teşhisi ile sarsıldı. Ardından derhal tedavi sürecine başlanıldı. Aslında MS hastası olmamasına rağmen keneden bulaşan bir bakteri nedeniyle MS teşhisi konuldu. Bakteri farklı hastalıkları taklit ederek doktorları da şaşırtmayı başarıyor. Bu nedenle Yılmaz’a 13 yıl boyunca yanlış bir hastalığın tedavisi uygulandı. Tedavi sürecinin sonunda ise Yılmaz yürüyemeyecek bir hale geldi. 

Yılmaz’a 13 yıl sonra yeniden bir tahlil yapıldı. Tahlil sonuçlarına göre Yılmaz’ın MS hastası olmadığı Lyme hastası olduğu belirlendi. 13 yıl boyunca yanlış tedavi uygulanması sonrası asıl hastalığının da ilerlediği tespit edildi. Ayrıca bu sürede doğum yapan Yılmaz, kızının da bu bakteriyi taşıyabileceğinden korkuyor. 

Yanlış teşhis sonrasında hastalığın tedavi edilebilmesi için ilaç tedavisi uygulandı. Yaklaşık olarak 35 bin lira gibi bir masraf boşuna yapılmış oldu. Yılmaz çifti ise yanlış teşhis nedeniyle bu durumda olduklarını ifade ediyorlar. Maddi imkanlarının da elvermemesi nedeniyle devletten yardım beklediklerini dile getiriyorlar. Bakterinin kalp krizinden, çölyaka kadar pek çok hastalığı taklit ediyor olması da doktorların işini zorlaştırıyor. Yılmaz çifti haklarını sonuna kadar aramaya devam edecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)