Kemik Sorunları Neden Arttı? Ne Yapmalı?

Şimdilerde henüz 30’lu yaşlarda iken kemik erimesi sorunu görülmeye başlıyor. Peki, kemik hastalıklarını önlemek için ne yapılmalı?

Kemik Sorunları Neden Arttı? Ne Yapmalı?

Etleri Kemikli Olarak Pişirin

Eskiden ileri yaşlarda görülen kemik erimesi şimdilerde çok daha erken yaşlarda görülüyor. Diz, kalça, omuz, sırt, boyun gibi yerlerde ağrılar oldukça sıradanlaştı. Eklem ağrıları, kıkırdak kayıpları artık oldukça rastlanan vakalar.

İşte bu sorunlardan kurtulmak ve kemikleri güçlendirmek için hayvan etlerini kemikli olarak tüketmeliyiz. Yenilebilir tüm hayvanlar kemiği ile birlikte haşlanıp suyu ve eti tüketilmelidir. Böylece kemikteki vitaminler suya geçecektir. Bu yöntemi uygulamak için ızgaralar yerine tencere yemekleri yapmalıyız. Balığı kılçığı ile yemek, kelle paça çorbası içmek, kemik suyu ve tavuk suyunu sofralardan eksik etmemek gerekiyor.  Kemikler ve eklemler için gerekli olan kalojen ve diğer maddeler bu şekilde alınacaktır.

Sebze ve Salataları Unutmayın

C vitamini zengini sebze ve meyveler bol bol tüketilmelidir. Nişasta içeren kök sebzeleri bol tüketilmelidir. Kereviz, yer elması, pancar, havuç, patates bunlardan bazılarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum kaynağı ve kemik dostudur. Soğan, sarımsak, turp gibi sülfür kaynağı sebzeler de tüketilmelidir.

Hareket Şart

Kemik ve eklem rahatsızlıklarının en büyük sebeplerinden biri de hareketsizliktir. Hareketli yaşam ile kıkırdaklar güçlenecektir. Hareketten kasıt ise ağır sporlar değil bol yürüyüşlü bir hayattır. Ağır sporlar eklemlerinize daha fazla zarar verebilir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE