Kayısının Bilmediğiniz Faydaları

Kayısının faydaları saymakla bitmez. İçerisinde pek çok farklı vitamin bulunuyor ve hiç bilinmese de çok zengin bir demir kaynağı.

Kayısının Bilmediğiniz Faydaları

C Vitamini ve Demir Deposu

Kayısının içerisinde A, B, C, E vitaminleri bol miktarda bulunuyor. Aynı zamanda kayısı demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif deposu olma özelliğine sahip. C vitamini demir emilimini arttırdığı için kayısıdan demir alımı et ile yarışırken, içindeki C vitamini de portakalla yarışır.

Yaş ve kuru olarak tüketimi mümkün olan kayısı sindirim sistemine oldukça iyi geliyor. Böylece kabızlığı önlüyor. Tokluk hissi veren kayısı sayesinde kilo kontrolünüzü yapabiliyorsunuz. İçerisindeki antioksidan özelliği sayesinde bedenin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Yaz aylarında tazesi tüketilen kayısının kış aylarında ise kurusu tüketilebilir.

Kayısı kurusu tüketilirken kükürt ile kurutulan turuncu renkli olanlar tüketilmemelidir. Bunun yerine gün kurusu olarak bilinen rengi siyaha dönük ama tamamen güneş ışığında kuruyan kayısılar tüketilmelidir.

Kayısının Faydaları

Kayısıda sarı, turuncu ve kırmızı renklerin bulunması sayesinde beta-karoten kayısıda çokça bulunuyor. Beta karotenin A vitaminine dönüşme oranı oldukça yüksektir. Yağda çözünebilen A vitamini üreme, görme ve cilde oldukça iyi gelir. Ağız ve dişlerinizin sağlıklı olmasını sağladığı gibi kalbi de korur.

Kayısıdaki potasyum kalp kaslarını besler. Tansiyonu dengeleyen kayısı, kan basıncının normal seyretmesine de yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor gibi mineraller kemikleri korur.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE