Kaya Tuzu Değil İyotlu Tuz Tüketin

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği rafine edilmemiş kaya tuzlarının yerine iyotlu tuz tüketilmesi gerektiğini açıkladı.

SAĞLIK 27.05.2018, 23:29
Kaya Tuzu Değil İyotlu Tuz Tüketin

Zeka Geriliğini Önler

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği üyesi olan Profesör Doktor Mustafa Sait Gönen iyotlu tuz kullanılması gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde iyot alımının orta derecede eksik olduğunu ifade etti. İyot almanın en etkili yöntemlerinden birisinin de iyotlu tuzlar olduğunu dile getirdi.

Eğer yeteri kadar iyot alınmaz ise bu durumda vücut ve zekâ gelişiminde gerilik oluşması söz konusu olabilmektedir. İşte böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için Gönen iyotlu tuz tüketilmesini tavsiye etmektedir. Tuzların zorunlu olarak iyotlanması uygulamasından sonra şehir merkezlerinde böyle bir sorun kalmadığını da ifade eden Gönen köylerde halen daha sorun olabildiğinden bahsetti.

Hamileler için de iyotun son derece önemli olduğunu ifade eden Gönen iyot eksikliğinde bebeğin düşme riskinin bulunduğunu da belirtti. Ayrıca kaya tuzlarının rafine edilmemiş hallerinde ne gibi içerikler bulunduğunun da bilinmediğini ifade etti. Bu sebeple de gerekli incelemelerin yapılmadığı tuzlar zararlı olabilecektir. Yetişkin kimseler de ise guatr ve mental fonksiyon bozukluklarının oluşması söz konusu olabilecektir.

Bu konuda her bir kişiden farklı ses çıkıyor ve dolayısıyla da vatandaşların kafası karışıyor. Zira insanlarımızın bir kısmı da iyotlu tuzun zararlı olması nedeniyle kullanmayı bırakmış durumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)