Karaciğeri Yenileyen Besinler

Vücuttaki toksinleri barındıran karaciğeri yenilemek için bazı besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

SAĞLIK 25.07.2018, 20:45
Karaciğeri Yenileyen Besinler

Çiğ Sarımsak

Çok iyi bir toksin olduğu bilinen sarımsak karaciğeri yeniliyor. Enzimleri harekete geçirerek toksinleri vücuttan atıyor. Antioksidani vitaminler ve alicin açısından zengin olan sarımsak içindeki sülfür ile karaciğerin işlevine yardımcı enzimler üretiyor.

Avokado

Sağlıklı yağlar almak için en doğru seçim avokado. İçindeki omega 6 yağ asitleri karaciğer yeniliyor ve hücrelerin toparlanmasını sağlıyor. Yağlı bir meyve olduğundan günde bir taneden fazla tüketilmemelidir. Sağlıklı yağ sağlarken vücutta biriken zararlı yağ asitlerini de yok eder. Karaciğer yağlanması olanlar tüketmelidir.

Üzüm ve Çekirdeği

Üzümün kendisi de çekirdeği de karaciğer için oldukça sağlıklı. Üzüm çekirdeği karaciğer hasarlarını iyileştiriyor. Üzüm de toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Üzümü yerken çekirdeğini çiğneyerek yemek gerekiyor.

Hindiba

Hindiba yaprakları salata ya da çay olarak tüketilebilir. Vitamin, sodyum, potasyum, kalsiyum içeren hindiba karaciğer korur. Karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesini sağlar.

Brüksel Lahanası

Karaciğer sağlığı için diğer bir besin ise Brüksel lahanasıdır. Karaciğeri yeniler, zararlı toksinleri atar. İçindeki sülfür ile karaciğeri korur.

Bunlara Dikkat

Karaciğer sağlığı için bu besinleri tüketirken bazılarından da uzak durmak gerekir. Aşırı yağlı etler, alkollü içecekler, işlenmiş et ürünleri, kızartmalar, et suyu, kakaolu gıdalar, yağlı soslar tüketilirken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca günde 2-3 litre kadar su içilmeli ve günde 30 dk yürümelisiniz. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)