Kanserli Hücreleri Vücudun Yemesini Sağlayan İlaç Üretildi

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde vücudun kanserli hücreleri yiyerek yok etmesini sağlayan ilaç üretildi.

SAĞLIK 03.07.2018, 21:41
Kanserli Hücreleri Vücudun Yemesini Sağlayan İlaç Üretildi

Yabancı İşgalci Hücreler Yok Ediliyor

Maalesef ki kanser çağımızın hastalığı ve görülme oranı giderek artıyor. Bu durum tedavi seçeneklerini de arttırıyor. Yeni bulunan ilaç ile vücuttaki beyaz kan hücreleri arttırılıyor. Bağışıklık sistemi hücreleri olan bu beyaz kan hücreleri ise yabancı işgalci hücreleri yiyerek yok ediyor. Bu çalışma tıp dergisi Nature Biodemical Engineering tarafından yayınlandı.

Fareler üzerinde yapılan deneyler bu tedavi yönteminin göğüs ve deri tümörleri üzerinde etkili olduğunu gösterdi. İlacı bulan ABD’li bilim insanları ilacın birkaç yıl içinde insanlar üzerinde test edilebilir hale geleceğini bildirdi.

Kanserle Mücadele İçin Bağışıklık Sistemi

Son dönemde kanserle mücadele için bağışıklık sistemine odaklanılıyor. Yapılan çalışmalar bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yok etmesi üzerine kuruluyor. Küresel çapta yürütülen çalışmalar pek çok kanser hastasına umut oluyor.

Beyaz kan hücreleri şu anda bakteriyel ve salgın hastalıklarla mücadele etmesi ile biliniyor. Bu hücreler yabancı işgalcileri tanımlayarak savaşabiliyor. Ancak tümörler dışarıdan girmeyip kendi hücrelerimiz içinden doğuyor. Bu yüzden beyaz kan hücreleri bu hücreleri yabacı olarak tanımlayamıyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Dr. Ashish Kulkarni liderliğinde kurulan ekip tarafından bulunan ilaç beyaz kan hücrelerine tümörlü hücrelerin yabancı işgalci olduğunu gösterecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)