Kanserin Düşmanı: Akdeniz Diyeti

Dünya Kanser Günü vesilesiyle Antalya’da bir araya gelen doktorlar kanserle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kanserin Düşmanı: Akdeniz Diyeti

Bu kapsamda Memorial Onkoloji Bölümü Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Akdeniz diyetinin önemine dikkat çekti.  Sadece kansere karşı  değil diğer hastalıklara karşı da son derece etkili bir diyet olduğunu ifade eden Özdoğan kanserle mücadele için önemli ipuçları verdi. 

Spor ve Beslenme

Dünya Kanser Günü sebebiyle bir araya gelen doktorlar kansere karşı en etkili tedavi yöntemi olarak spor ve beslenmeyi sıraladılar. Böylelikle sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olacaktır. ancak günümüz şartları her geçen gün insanları daha da çok hareketsizleştirmektedir. Bu da birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti ömrü uzun olan insanların beslenme şekilleri incelenerek bulunmuş bir diyettir. Bu diyette ağırlıklı olarak sebze ve balık tüketilmektedir. Son derece sağlıklı ve hafif olan bu beslenme tarzı insanların yaşlanmasını da geciktirmektedir. Bu sayede insanlar sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamakta ve hayat standartları daha yüksek olmaktadır. Bu kapsamda zeytin ve zeytinyağının önemine de değinmek gerekir. 

Kansere karşı Akdeniz Diyeti önerilmesi de bu sebeptendir. Tüm yaşantısını bu tür bir beslenmeye odaklayan kimselerin bu hastalık ile karşılaşma riski düşmektedir. Ülkemizin de bir Akdeniz ülkesi olduğunu düşünecek olursak bunu avantaja çevirebilmemiz mümkün olmalıdır.

YORUM EKLE