Kanserde Erken Teşhis İçin Yenilik

Çağımızın insanlık için en büyük tehditlerinin başında gelen kanser için yeni geliştirilen yöntem sayesinde erkek teşhis çok daha mümkün olacak.

SAĞLIK 23.04.2018, 23:30
Kanserde Erken Teşhis İçin Yenilik

Çağımızda her yıl milyonlarca can alan kanser insanlık için oldukça büyük bir sorun haline gelmiştir. Çünkü kanser ilerledikten sonra tedavisi oldukça zor olan ve başarı oranının oldukça düşük olduğu bir hastalık türüdür. Bu hastalıkla en iyi savaşıldığı dönem ise erken teşhis dönemidir. Bu dönemde erken teşhis birçok kanser türünde çok büyük oranda başarı sağlamaktadır. Ama ne yazık ki hem bilgi eksikliğinden hem de bazı kanser türlerini belirtilerinin çok zayıf olmasından dolayı erken teşhis çok fazla mümkün olmamaktadır. Son yapılan araştırmalar neticesinde bazı kanser türleri için uygulanacak yöntemlerle erken teşhis oranı ciddi anlamda artmaktadır.

Gırtlak ve Burun Kanserinde Erken Teşhis Müjdesi
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından ülkemizde ilk defa kullanılmaya başlanan "Dar Bant Görüntülüme Sistemi" sayesinde artık  gırtlak, geniz ve burun kanserlerinde erken teşhis durumu oldukça yükselmektedir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden yapılan açıklamaya bu 3 kanser türü içinde erkenden teşhis sağlayacak bu sistem geniş katılımlı bir toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, ‘’ Normalde cihaz 1999 yılında geliştirildi ve  2004 yılından itibaren çeşitli amaçlarla tıp dünyasında kullanıldı.

Ama tam verimli haline gelmesi odlukça uzun sürdü. Ve dünya üzerindeki başarısı kanıtlanan bu yöntemi zaman kaybetmeden ülkemizdeki hastalarımızda kullanmaya karar verdik.

Dar Bant Görüntüleme Sisteminin Başarısı
Bu cihaz sayesinde kanser vakalarında erken teşhisin daha da kolaylaşmış durumdadır, bununla birlikte kemoterapi ve radyoterapinin ardından hastalığın nüksedip etmediğinin de bu araç sayesinde artık çok daha rahat tespit imkanımız bulunmaktadır. Cihaz her yaş gurubu için rahatlıkla uygulanabilecek seviyededir. Ve Türkiye’de bu cihazı kullandığımız için son derece gururluyuz. ‘’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Daha sonra ‘’Dar Bant Görüntülüme Sistemi’’, hastanede ilk olarak, gırtlak kanseri şüphesiyle hastaneye başvuran ve 25 yıldır sigara kullanıcısı olan 44 yaşındaki Erdem Katkı'ya uygulandı. Ve bulgular oldukça ümit vermiş durumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)