Kanser Tedavisi Artık Ücretsiz Olacak

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kanser hastalarının tedavisinin artık ücretsiz olacağı belirtildi.

SAĞLIK 07.07.2018, 13:15
Kanser Tedavisi Artık Ücretsiz Olacak

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yeni düzenlemeler de yer aldı. Tebliğ ile kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçları için yani tüm kanser tedavisi süresince gerekli tıbbi ihtiyaçlar için ödenen fark kaldırıldı. Vatandaşlar tedavileri için hiçbir ücret ödemeyecekler.

Düzenleme yapılmadan önce yılda 240 milyon TL kanser cerrahisi için ödeniyordu. Yapılan düzenleme ile yılda yaklaşık 750 milyon TL bütçe ayrılacak ve kanser hastalarının tedavisi ücretsiz olarak sunulacak. Hastalar devlet hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olabilecek.

Sağlık Hizmetleri Bütçesinde Artış

Sağlık uygulama tebliğinde 2008 yılından beri yapılan çalışmalar sonucunda değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler ile %14 ile %225 arasında fiyat artışı sağlandı. Bu artışlarla üniversite hastaneleri dahil kamu ve özel sağlık hizmeti sunan hizmetlerin finansal durumu iyileştirildi. Sağlık hizmeti sunanlar için her yıl yaklaşık 2,5 milyar TL kaynak artışı sağlandı. Bu kaynaklar ile sağlık hizmetlerinin yaygınlığı, hizmete erişim ve kalite arttırıldı.

Yayınlanan tebliğ ile sağlık hizmeti sunarken maliyet unsuru yerine insan ve hayata değer verildiği açıkça ifade edilmiş oldu. Sağlık hizmeti sunan sektörde kurulan arz ve talep dengesi ile ülkemizdeki sağlık yatırımları arttırıldı. Buna bağlı olarak da kalite, erişebilirlik, yaygınlık, istihdam artışı da hedefleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)