Kanser İçin Örümcek Ağı Tedavisi

Trakya Üniversitesi’nde öğrenci olan Aslı Nur Özkan örümcek ağlarının özünü elde ederek kansere olan etkisini araştırdı.

SAĞLIK 29.05.2018, 16:58
Kanser İçin Örümcek Ağı Tedavisi

Ninesinden İlham Aldı

Küçükken vücudunda oluşan yaralara ninesinin örümcek ağı sürdüğünü ifade eden Özkan ninesine itiraz etmesine rağmen bunun yaralara iyi geldiği cevabını almış. Bunun üzerine tıp eğitimi sırasında da bu konuya özel olarak eğilmek istediğini ifade eden Özkan uzunca süreler boyunca çalıştıklarını ifade etti. ardından da örümcek ağlarının özünü elde edebilmeyi başardılar.

Elde edilen ekstratı inceleyen Özkan ve ekibi içeriğinde zengin yapıların bulunduğunu tespit ettiler. Aantioksidan ve antikanserojen maddeler bakımından zengin olan bu ekstrat daha sonra kanser hücrelerine uygulandı. Bu çalışmalar neticesinde ise ekstratın kanserli hücreler ile normal hücreleri birbirinden ayırt edebildiği tespit edildi.

Tıp Dünyasını Etkileyebilir

Çalışmaların daha ileri boyutlara ulaşması ile birlikte kanser tedavisi için çığır açan yenilikler ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu da tıp dünyasını yakından ilgilendiren bir durumdur. Ayrıca kanser tedavisinin maliyetleri de göz önünde bulundurulduğunda bu durumun son derece önemli olduğu bariz bir şekilde belli olmaktadır. İşte bu sebeple çalışmaların desteklenmesi ve gerekli finansal desteğin de sağlanması icap etmektedir. Bu sayede yerli ilaç üretimi de söz konusu olabilecek ve tüm dünyaya satılabilecek bir katma değer elde edilmiş olacaktır. İşte bu sebeple çalışmalar daha da büyük bir önem kazanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)