Kanser Hücrelerini Aç Bırakacak Yöntem Bulundu

ABD Vanderlit Üniversitesi Tıp Merkezi kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyecek yeni bir yöntem geliştirdi.

SAĞLIK 24.07.2018, 21:10
Kanser Hücrelerini Aç Bırakacak Yöntem Bulundu

Kanser Hücreleri Büyüyemeyecek

ABD Vanderlit Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışmalar yapan bilim insanları kanser hastalarını sevindirecek bir çalışmaya imza attılar. Geliştirilen yöntemle kanserli hücrelerin çoğalması engellenebilecek. Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucu kanserli hücrelerin büyümesini sağlayan etkeni tespit etti. Çalışmaya göre gulatamin enzimi kanserli hücreleri büyütüyor. Eğer hücreler bu enzimden mahrum bırakılırsa büyümeleri engellenebilir.

Vanderlit Üniversitesi Tıp Merkezindeki bilim insanları gulatamin hücre bloklarını taşıyan ACST2 proteinin üretimini bloke etti. Böylece kanserli hücreler aç bırakıldı. Kanserli hücreler normal hücrelerden iki kat daha fazla büyüdüğü için çabuk yayılıyor ve çoğalıyorlar. Kanserli hücreler biyosentez için daha fazla gulatamine ihtiyaç duyuyor. Bu da vücutta bulunan ACST2 seviyesini yükseltiyor.

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntem

Bilim insanları bu araştırma ile ACST2’nin işlevini bloke etmek için çalışmalar yaptı. Çalışmalar sonucunda V-9302 adlı bir taşıyıcı molekül engelleyici sentetik enzim geliştirdiler. Çalışma laboratuar ortamındaki fareler üzerinde ve kök hücre üzerinde denendi. Söz konusu enzimin kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engellediği, aynı zamanda oksitleme hasarı oluşturarak hücre ölümüne sebep olduğu gözlemlendi.

İşte bu bulgular kanserli hücrelerin büyümesinin engellenmesi ve hatta besinsiz bırakılarak öldürülmesi için kullanılabilir. Yapılan çalışma ile kanser tedavisinde yeni bir tedavi yönteminin kapısı aralandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)