Kanser Hastasının Bağırsağından Alınan Parça Yemek Borusu Yapıldı

Gırtlak kanseri sebebiyle yemek borusunu kaybeden hastaya Akdeniz Üniversitesindeki başarılı operasyonla yemek borusu yapıldı.

SAĞLIK 05.09.2018, 18:44
Kanser Hastasının Bağırsağından Alınan Parça Yemek Borusu Yapıldı

Bağırsaktan Alındı Yemek Borusu Yapıldı

77 yaşındaki Selahattin Akkaşoğlu 15 yıl önce gırtlak kanserine yakalandı. Yemek borusunu kaybetti ve yıllardır dışarıdan takılan bir tüple besleniyordu. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirilen operasyonla yemek borusuna kavuştu. İne ve kalın bağırsaktan yön değiştirme ameliyatı ile yemek borusu yapıldı. Başarılı operasyon herkesin takdirini kazandı.

Türkiye’de ilk kez yapılan ameliyat yaklaşık 17 saat sürdü. Hastanın dişlerinin önünden boşluk açıldı, buradan boyun ve göğsüne devam eden bir tünel açılarak bağırsağından yemek borusu yapıldı. Yeniden sağlığına kavuşan hasta, geçtiğimiz aylarda yemek yemeye başladı.

Hasta Akkaşoğlu, yıllar sonra tekrar yemek yiyebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Hiçbir sıkıntı yaşamadan yemek yiyip, su içebiliyor.

Yemek Borusu Hiç Yoktu

Hastanın yemek borusunun hiç olmadığını ifade eden Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanın yeniden yemek yiyebiliyor olmasının önemini aktardı. Boynundaki tümör sebebiyle yapılan ameliyatta hastanın o bölgedeki tüm organları alınmış. Hastanın yemek borusu hiç yokken, başka bir yere yeni yemek borusu yapıldı. Cilt altına yerleştirilen yemek borusu ile hasta yemeklerin tadını alarak yiyebiliyor. Önceden tüple beslenen hasta, şimdi sağlıklı bir insan gibi yemeklerini yiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@