Kalp Sağlığına İyi Gelen Egzersizler

Kalp sağlığını korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmak gerekiyor. Hareketsiz yaşam pek çok hastalığa sebep oluyor.

SAĞLIK 28.12.2017, 20:25
Kalp Sağlığına İyi Gelen Egzersizler

Bunların başında ise kalp rahatsızlıkları geliyor.  Hangi yaşta olunursa olunsun mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor. Aynı zamanda spor yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve kan basıncınızı seviyede tutabilirsiniz.

Herkes Spor Yapabilir 
Toplumda spor yapmak için genç ya da sporcu olmak gerekiyor gibi bir kanı vardır. Ancak bu doğru değildir. Her yaş grubuna uygun egzersizler mevcuttur. Yaşı ileri olan kişiler daha yavaş tempoda spor yaparken, daha gençler biraz daha dinamik sporları yapabilir. 

Başlangıçta haftada en az 150 dakika hafif spor yapılmalıdır. 150 dakika 4-5 güne yayıldığında günlük yarım saat yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda haftada 150 dakika boyunca tempolu spor yapabilirsiniz. 

Spor yapmanın yanı sıra günlük hayatınızı da daha hareketli hale getirmelisiniz. Kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürümelisiniz. Asansör yerine merdivenleri çıkmayı tercih etmelisiniz. Bu tür egzersizler basit gibi gelse de sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Yavaş Yavaş Tempoyu Arttırın
İdeal bir egzersize mutlaka ısınma hareketleri ile başlamalısınız. Daha sonra açma ve germe egzersizleri ile devam etmelisiniz. Bu şekilde yaptığınız fiziksel aktiviteler sizi zorlamayacaktır. Kalp sağlığınızı korumak için yüzme, yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi sporlar sizin için uygun olacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@