Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Ama Az Miktarlarda Yiyin

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin, kalp sağlığını korumanın sırrını açıkladı.

SAĞLIK 04.01.2018, 22:16
Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Ama Az Miktarlarda Yiyin

Çeşitlilik açısından zengin ama miktar açısından fakir bir şekilde beslenmenin kalbe iyi geldiğini ifade etti.

Şahin, Türkiye'de kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölümlerin çok sık yaşandığını ifade etti. Ülkedeki kronik kalp hastalarının sayısının 3,5 milyon olduğunu açıkladı. Türklerin sağlığını tehdit eden sorunların başında kalp hastalıklarının geldiğini ifade etti. Bu yüzen kalp sağlığını koruma yollarını anlattı. 

Kalp Sağlığı İçin Önlem Alın

Kişilerin kalp ve damar hasatlıklarına yakalanması riskini önlem alarak azaltabileceğini söyleyen Şahin, ne gibi önlemler alınabileceğini de anlattı. Sağlıklı kalbin sırrı hareketli yaşam ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Bunun yanı sıra sigara kullanmaktan kaçınmak da oldukça etkili. Genetik faktörler de kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Bunun için yapılacak bir şey yoktur ancak diğer faktörlere dikkat etmek genetik faktörü de pasif hale getirebilecektir. 

Prof. Dr. Şahin, sağlıklı beslenmenin sürekli olarak diyet yapmak olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu ifade etti. Kalp hastalığı kronik olduğu için diyet yapmak yerine her zaman sağlıklı beslenmeye dikkat çekti. Zeytinyağlı yiyecekler, sebze meyve gibi besinlerin tüketilmesini istedi. Şahin, beslenme alışkanlıklarının genç yaşta oturtulmasını istedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@