Kalp Kapağında TAVİ Gerekli Midir

Kalp kapağı ameliyatı TAVİ ülkemizde 38 hastanede her yıl ortalama 1650 hastaya uygulanıyor. Tüm hastalara TAVİ gerekli mi.

SAĞLIK 03.01.2018, 21:25 10.01.2018, 17:31
Kalp Kapağında TAVİ Gerekli Midir

Ülkemizde her yıl ortalama 1650 hasta TAVİ ile tedavi görüyor. Kalp kapağı ameliyatı olan TAVİ, halen 38 hastanede uygulanıyor. Bu yöntemle tedavi, ameliyat riski olan hastalarda ilaç tedavilerine göre daha iyi sonuç veriyor. Ancak bu tedavi gerekli olmayan hastalara da uygulanabiliyor. Bu durum ise risk teşkil edebiliyor.

TAVİ Nedir?

TAVİ işlemini kısaca tanımlamak gerekirse lokal anestezi altında kalbi ve göğsü açmadan, kasık damasından girerek hastalıklı aort kapağının içerisine yeni kapak yerleştirilmektedir. Bu yöntem ameliyat riski yüksek olan kişilerde daha çok tercih edilirken, diğer hastalarda açık kalp ameliyatı önerilmektedir. Yani TAVİ risk oranı yüksek olduğu için zorunlu olmayan hastalara tercih edilmiyor. Üstelik bu yöntem oldukça maliyetli ve hasta başına 120 bin lirayı bulabiliyor. Hastaları külfet altına sokan bu işlemin zaruret olmadan yapılmaması gerekiyor.

Olması Gerekenden 10 Kat Fazla Uygulanıyor.

TAVİ uygulanması gereken hataların konseyler tarafından belirlenmesi gerekiyor. Ancak TAVİ hemen her hastanede yapılıyor. Aort darlığında değil, aort yetmezliğinde de kullanılan bu yöntem gereğinden 10 kat fazla kullanılıyor. Hatta bazı hastaneler hem daha kolay olduğu için, hem de maliyeti nedeniyle açık ameliyat yapmak yerine TAVİ tercih edebiliyor. Bu yüzden TAVİ gereğinden çok daha fazla uygulanıyor.

Bu işlemde hastaların ölüm riski olduğu gibi felç kalma riskleri de oldukça yüksek. Hatta ölüm oranları yüzde 10’u geçebiliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@