Kalp Hastalarına O Balık Şifa Olabilir

Cell Reports dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Meksika tetralarında bulunan bir gen kalp rahatsızlıklarının onarılmasını sağlıyor.

Kalp Hastalarına O Balık Şifa Olabilir

Kanserden Bile Tehlikeli
Kalp rahatsızlıkları birçok kanserden daha tehlikeli bir hal alabilmektedir. Öyle ki uzmanlara göre son 20 yıllık süreç içerisinde çok az gelişme yaşanmış olması da riski daha da çok artırıyor. Bu sebeple de devrimsel gelişmelerin yaşanması bekleniyor. 

Bu bağlamda araştırma yapan doktorlar Meksika tetraları adındaki balıkta bulunan Irrc10 adlı genin kalp hasarlarını onardığı tespit edildi. Üstelik herhangi bir iz bırakmıyor olması da son derece önem arz ediyor.

Yapılan araştırmalarda kalp hasarı oluşmasının ardından bu genin aktif bir şekilde çalışmaya başladığı tespit edildi. Gen balıktan çıkarıldıktan sonra oluşan kalp hasarlarının onarımı ise zorlaşmaktadır. İz bırakmadan onarmak ise mümkün olmamaktadır. İşte bu durum da kalp hastaları için umut vaat eden bir gelişme olarak kabul ediliyor. 

İngiliz Kalp Vakfı tarafından yapılan araştırmada yer alan yöneticilerden Prof. Dr. Metin Avkıran, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde devrim niteliğinde olan gelişmelere büyük ihtiyaç olduğunu belirtti. Bu genin insan tedavisinde kullanılabilmesi için çalışmaların daha da çok derinleştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla uzun soluklu bilimsel araştırmaların neticesinde insan sağlığına etkileri tam olarak tespit edilebilecektir. Eğer başarı sağlanırsa bu durumda kalp rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında çok ciddi oranda düşüş sağlanması mümkün olacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE