Kadınlar Hipertroidiye Dikkat

Tiroit bezine bağlı bir hastalık olan Hipertroidi pek çok kadının sağlığını tehdit ediyor. Hızlı çalışan tiroit bezinin kana daha fazla hormon salgılaması hali hipertroidi olarak görülüyor.

SAĞLIK 11.01.2018, 21:36
Kadınlar Hipertroidiye Dikkat

Bu hastalıkta hastaların kalsiyum ve D vitamini alması büyük önem arz ediyor. 

Kadınlarda Erkeklerden Fazla Görülüyor

Tiroit bezi boyunun ön kısmı bulunan küçük bir organdır. Sağlıklı bireylerde bu organın salgıladığı hormonlar sayesinde tüm vücudun sağlıklı çalışması sağlanıyor. Hipertroidide ise tiroitler fazla hormon salgılıyor. Enerji kullanımı ya da beyin, kalp gibi organların işlevlerini yakından ilgilendiriyor. Bu hastaların kalsiyum ve D vitamin, almaları sağlıklı olmaları açısından büyük önem arz ediyor. 
Belirtiler Neler?

Fazla tiroit hormonu salgılanması halinde aşırı terleme, çarpıntı, sinirlilik hali, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, adet düzensizliği, kilo verme, halsizlik, yorgunluk, gözlerde yanma gibi pek çok belirti söz konusu oluyor. 

Bir doktora başvurmadan önce bu belirtiler sizde var mı yok mu mutlaka takip ederek doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz ilk olarak hormon ölçümü için kan testi alacaktır. Bu testte TSH değeri normalden düşük ancak T3 ve T4 değeri normalden yüksekse hipertroidi tanısı konulmaktadır. 

Daha sonra tiroit bezinin daha çok çalışmasının sebebi araştırılır. Bunun için antikor ölçümü yapılır. Tiroit bezinin ne kadar çalıştığının belirlenmesi için radyoaktif iyot testi ya da sintigrafi yapılır. Ultrason ile de tiroit bezinin şekli, büyüklüğü, nodül olup olmadığı tespit edilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@