İstismara Uğrayan Çocukta Hangi Belirtiler Görülür?

Çocukları ruhsal olarak çöküntüye uğratan çocuk istismarı genelde çocuklarca dile getirilmese de aileler dikkatli olarak bunu anlayabilir.

SAĞLIK 05.07.2018, 22:52
İstismara Uğrayan Çocukta Hangi Belirtiler Görülür?

Çocuklar Anlatmaya Korkuyor

İstismara uğrayan çocuk kendisine inanılmaması, istismarcının tehditleri, başının derde girmesi gibi sebeplerle anlatmaktan korkuyor. Psikologlar ailelerin çocuğa yanlış ve kötü dokunmanın nasıl olacağını, hayır demesi gerektiğini, tepki göstererek aileden güvendiği bir erişkine çocuğun durumu anlatabilmesi çok büyük önem taşıyor. Çünkü istismarla başa çıkmanın en etkili yolu istismara uğramamaktır. Bu yüzden çocuklar daha küçük yaştan kendi bedenlerine, özel alanlarına saygılı olunmasını öğrenmelidir.

Yaş Gruplarına Göre Belirtiler

Eğer çocuğunuzun davranışlarını gözlemlerseniz istismarı erkenden fark edebilirsiniz. 0-4 yaş bebeklik çağı çocuklarda tuvalet eğitiminde aksama, cinsel organına olan ilginin aşırı artması, konuşmada cinsel içerikli sözcüklere yer verme, oyunlarda cinsellik içeren oyunlar oynama gibi belirtiler yaşanabilir.

4-6 yaş okul öncesi çağı çocuklarda yetişkinlerden aşırı derece korkma ve çekinme, cinsel içerikli konuşmalar ve cinsel organa duyulan ilginin aşırı artması, cinselliğe ilişkin yaşından beklenmeyecek kadar ayrıntılı bilgiye sahip olma gözlemlenebilir.

7-16 yaş okul çağı çocuklarda okul başarısında azalma, yetişkinlere karşı korku, depresif tavırlar, stres bozukluğu, yaşına uygun olmayan davranışlarda bulunma, cinsel konulara aşırı ilgi, başkalarını cinsel ilişkiye zorlama, evden kaçmaya çalışma, kendine zarar vermeye çalışma, içine fazla kapanma gibi belirtiler yaşanabilir. Bu belirtiler varsa mutlaka uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)