İstanbul’da 9 Bin Çocuk Otizm Taramasından Geçirildi

2017 Yılında İstanbul'da 18-36 ay yaş arası 9 bin çocuk otizm taramasından geçti. 233  çocuk riskli çıktı.

SAĞLIK 16.01.2018, 20:46 16.01.2018, 23:26
İstanbul’da 9 Bin Çocuk Otizm Taramasından Geçirildi

Tohum Otizm Vakfı 2017 yılında İstanbul’da 18-36 ay yaş grubundaki 9 bin çocuğun otizm taramasından geçmesine öncülük etti. Tarama sonucunda bin 233 çocuk riskli bulundu. Proje kapsamında muayenesi yapılan riskli 234 çocuktan 73 tanesine otizm tanısı konuldu. Ayrıca otizm konusunda eğitimler de verildi.

Otizm Tanıma Projesi

Otizmde Tarama, Tanımlama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenerek pek çok kişiye ulaştı. Tohum Otizm Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje  kapsamında tam 9 bin çocuk taramadan geçirildi.

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, projede elde ettikleri verileri basınla paylaştı. Otizmin tanımlanması için yeni bir yazılım geliştirdiklerini ifade eden Özer, projenin Aralık ayında sona erdiğini ifade etti. Proje kapsamında öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra sağlık personellerine de eğitimler verildi.

Proje kapsamında 18-36 yaş arasındaki çocuklar doktorlar ve aile sağlığı personeli tarafından değerlendirildi. Riskli görülen çocuklar Prof. Dr. Özgün Öner ve ekibi tarafından muayene edildi. 73 çocuğa otizm tanısı konuldu. Bu çocukların 43’ü sağlık raporu alırken, 30’u ise özel eğitimlere başladı. 

Doktor Öner, ailelerin uzak semtlerde doktora gitmesi yerine, kendilerinin insanların yaşadığı semtlere uzanması gerektiğini ifade etti. Bu konuda özellikle her ailenin aşı için gittiği aile sağlığı merkezlerinin önemine dikkat çekildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@