İsrail Koronavirüs Aşısını 90 Gün İçinde Kullanıma Sunacak

İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanı olarak görev yapan Ofir Akunis geliştirilen Koronavirüs aşısının 90 gün içinde kullanıma hazır hale geleceğini duyurdu.

SAĞLIK 02.03.2020, 15:30
İsrail Koronavirüs Aşısını 90 Gün İçinde Kullanıma Sunacak

Tavuklara Karşı Geliştirilen Aşı

Dünyanın pek çok ülkesini tehdit eder hale gelen Koronavirüs karşısında bilim insanları da çalışmaya devam ediyor. Aşı geliştirme çalışmaları kapsamında bir açıklama da İsrail cephesinden geldi. İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanı Ofir Akunis, aşının geliştirildiğini piyasaya sürülmesi için 90 günlük bir sürecin bulunduğunu ifade etti.

Daha önce tavuklarda uygulanmak üzere geliştirilen bir aşının insanlar üzerinde de etkili olduğu belirtildi. Daha önce de birkaç ülkeden aşı geliştirildiğine yönelik olarak haberler gelmişti. 

El Yıkamayı İhmal Etmeyin 

Her ne kadar Koronavirüs aşısı geliştirildiği dile getirilse de henüz somut olarak bir aşının olmadığını hatırlatmak gerekir. Bu nedenle doktorların sık sık el yıkama tavsiyelerine uyulmalıdır. Elimizle pek çok yere temas etmemiz nedeniyle vücudumuza pek çok bakteri girişi olmaktadır. İşte zararlı bakterilerden kurtulmak için elimizi 2 saatte bir 30 saniye yıkamamız tavsiye ediliyor. Hatta ellerimizin sadece bileklere kadar değil dirseklere kadar yıkanması da tavsiyeler arasında yer alıyor.

Böylelikle bakterilere karşı etkin bir korunma sağlanmış olacaktır. Tabi ki de diğer insanlarla 1 metreden fazla yakınlaşmamak ve hapşırırken dirseklerinize hapşırmak da uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)