İşlenmiş Etteki Büyük Tehlike

İşlenmiş etler üzerinde yapılan çalışmalar salam, sosis gibi etlerin manik nöbetlere zemin hazırladığını ortaya koydu.

SAĞLIK 21.07.2018, 20:18
İşlenmiş Etteki Büyük Tehlike

Manik Nöbet Riski Artıyor

İngiliz Gazete Daily Mail’de yer alan habere göre işlenmiş et tüketmek manik nöbet geçirme riskini arttırıyor. Yapılan araştırmalara göre işlenmiş et tüketen kişiler manik depresyon geçirme riski ile tam üç buçuk kat fazla hastanelere başvuruyor. Yapılan bu gözlem sonucunda varılan çıkarıma göre işlenmiş et yemek manik nöbetlere zemin hazırlıyor. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş etler sağlığı tehdit etmeye devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile insanlara tütsülenmiş ya da kurutulmuş et yiyip yemedikleri sorusu yöneltildi. Sorunun cevaplarına göre yapılan analizlere göre kurutulmuş ya da tütsülenmiş et tüketenlerin hastaneye yatış riskinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Beyin ve Bağırsakları Etkiliyor

Uzmanlar işlenmiş etlerde koruyucu olarak kullanılan nitratın tüketilmesi halinde insanlarda beyin ve bağırsak fonksiyonlarını etkilediğini söylüyor. Bipolar bozukluğu olan kişilerde nitrik oksit kanda yüksek seviyelerde bulunuyor. Bu durum işlenmiş etlerin yol açtığı problemleri gösteriyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Robert Yolken gelecekte bipolar bozukluğu olan ya da maniye karşı savunmasız olan kişiler için riski azaltan özel diyet listeleri hazırlanabileceğini söyledi.

Binden fazla insan üzerinde yapılan çalışmaya göre işlenmiş et tüketen insanlarda psikolojik hastalıklar görülme riski kat kat daha fazla.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)