İşitme Kaybı Neden Olur

Yaş gruplarına bağlı olarak işitme kaybı sebepleri değişse de, kulağa zarar veren şeylerden uzak durmak gerekiyor. İşitme Kaybı Sebepleri...

SAĞLIK 01.03.2019, 22:05
İşitme Kaybı Neden Olur

Yeni doğan bebeklerde genelde genetik işitme kaybı görülürken, ileri yaşlarda işitme kaybı sebepleri değişiklik gösterir. Yeni doğan bebeklere işitme testi yapılarak işitme kayıpları tespit edilebilir. Bu durumda dil ve zeka gelişimini etkilememesi için işitme cihazı ya da biyonik kulak tedavileri uygulanır. 

Çocuklarda işitme kayıpları genelde orta kulak iltihabı ya da kulakta sıvı toplanmalarından kaynaklanır. Tüp takma ya da ilaç tedavisi ile giderilecek sorunlardır. 

Erişkin dönemde ise kulak zarında delik, kulak kemiklerinde kopukluk, kulak enfeksiyonları gibi sebeplerden işitme kaybı yaşanır. Bu tip sorunların çoğu ameliyat ile giderilir. Ayrıca gürültülü ortamda çalışma, yaş alma gibi etkenler de işitmeyi olumsuz etkiler. Bu durumlarda işitme cihazı kullanılabilir. Yaş ilerledikçe tedavi imkanı daha zordur. 

İşitme Kaybı Nasıl Teşhis Edilir?
İyi duymadığından şüphelenen bireyler ilk olarak bir KBB uzmanına başvurmalıdır. Kulak muayenesi ve işitme testi ile teşhis koyulur. Ancak doktorlar kesinlikle kulak çubuğu kullanılmamasını öneriyor. Çünkü çoğu hasta bu şekilde kulak zarını delmiş olarak geliyor. Gençlerde ise yüksek sesli müzik dinlemekten ötürü ya da gürültülü ortamlarda çalışanlarda çınlamaya eşlik eden işitme kayıpları yaşanıyor. Bu etkenlerden uzak durarak kulak sağlığını mümkün olduğunca korumak gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@