İş Göremezlik Ödeneği Hangi Durumlarda Verilir?

Sigortalı bir şekilde çalışmakta iken iş göremeyecek bir hastalığa kapılanlar için SGK iş göremezlik ödeneği vermektedir.

SAĞLIK 07.05.2018, 17:24
İş Göremezlik Ödeneği Hangi Durumlarda Verilir?

Şartları Neler? Bu ödenekten faydalanabilmek için kilerin en az 90 gün prim yatırmış olması gereklidir. Dolayısıyla sigortasız çalışanların bu ödenekten istifade etmesi mümkün değildir. Bunun haricinde sigortalıların iş göremez halde olduklarını doktor raporu ile ispatlamaları gereklidir. Alınacak bu doktor raporunda kişinin çalışmayacağı özel olarak belirtilmelidir.

Bu raporu aldıktan sonra ilgili mercilere başvuru yapan kimselere iş göremezlik ödeneği verilecektir. Bu ödeneğin hesaplanmasında ise kişinin son 3 ay içerisinde aldığı maaşlar değerlendirmeye katılacaktır. Bu 3 maaş toplandıktan sonra gün sayısına bölünecek ve böylelikle kişinin günlük kazancı bulunacaktır.

Ardından ise kişinin yatakta ya da ayakta tedavi görmesine göre değişiklik gösteren iş göremezlik ödeneği verilecektir. Kişi ayakta tedavi görüyorsa bu durumda günlük ücretin 2/3’ünü yatarak tedavi görüyorsa bu durumda da yarısını alacaktır. Bu ödemeler kişi işine dönene kadar devam edecektir.

İş göremezlik ödeneği sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak işçiyi korumak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işçilerimizin hakkı olan bir ücrettir. Böylelikle çalışmadıkları zaman dilimlerinde ailesini geçindirmek için küçük de olsa bir katkı sunulmuş olmaktadır. Tedavi edilemeyecek bir hastalık oluşması ve bunun da çalışmaya engel olması durumunda ise malulen emeklilik gibi alternatif imkanlar devreye girmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)