İnme Riskini Yüzde 90 Engellemek Mümkün

Ülkemizde her sene 40 bin kişinin hayatını kaybettiği inmeyi, yüzde 90 oranında engellemek mümkün.

SAĞLIK 09.01.2019, 19:50
İnme Riskini Yüzde 90 Engellemek Mümkün

İnme Belirtilerini Hafife Almayın
Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Türkiye'de her yıl 250 bin kişinin inme ile karşılaştığını ve bunlardan 40 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Beyin damarlarının aniden tıkanması ile gelişen inme, giderek daha sık görülen bir hastalıktır. Üstelik inme görülme yaşı da gittikçe küçülüyor. 

Ani bir hastalık inmede hızlı müdahale hayati önem taşıyor. Konuşmada ani yaşanan bozukluk, yüzde eğrilik, tek kol ya da bacakta uyuşma, ağız köşesinde düşme gibi belirtiler inmeyi gösterir. Kişiler bu belirtileri hafife almamalı ve geçer diye beklememelidir. Derhal 112’yi aramalı ya da en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidirler. Böylece inme yaşanmadan müdahale edilebilir. 

Risk Faktörlerine Dikkat 
Yaşı ileri olanlar, şeker hastaları, tansiyon hastaları, genetik yatkınlığı olanlar, kalp hastaları, uyku bozukluğu yaşayanlar gibi kişilerde inme riski çok daha yüksektir. Bu kişiler hastalıklarını kontrol altına alarak inme riskini de bertaraf edebilir. Doğru beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma, spor yapma gibi etkenlerle inme riskini yüzde 90’a kadar azaltmak mümkündür. inme görülmesinde en büyük risk faktörü hipertansiyondur. Bu hastalar diyetlerine mutlaka sağlık kalmalıdır. İnmeden korunmak için bol bol meyve tüketilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@