İngiltere’de Meme Taraması Hatası

50 ve 70 yaş arası gruba ücretsiz meme taraması gerçekleştiren İngiltere’de pek sayıda bu yaş aralığındaki kadının davet edilmediği ortaya çıktı.

SAĞLIK 07.05.2018, 09:27
İngiltere’de Meme Taraması Hatası

Bilgisayar Hatası Nedeni İle Meme Taraması Yapılamadı

Kanser türleri içerisinde meme kanseri kadınların en fazla yakalandıkları hastalıktır. Kadınlar bu nedenle de meme kanseri için özel olarak kontrollerden geçer. Meme kanseri için de en riskli grup olarak 50 ile 70 yaş aralığına sahip kadınlar görülür. Üstelik erken fark edilmeyen hastalık, kadınlar için ölümcül sonuçlara da yol açar.

İngiltere her yıl düzenli olarak kadınların meme kanseri taramasını gerçekleştirir. 50 yaş ve 70 yaş arasındaki tüm kadınlara ücretsiz bir şekilde meme taraması uygular. Ancak bu konu ile ilgili yeni bir skandal gündeme geldi. Sağlık Bakanı Jeremy Hunt yaptığı açıklamada, meme taramasına davet edilemeyen kadınlar nedeni ile pek çok kadının meme kanserinden hayatını kaybetmiş olacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Hunt’un açıklamalarına göre 2009 yılından bu yana tam olarak 450 bin kadının taramalara davet edilmediğinin öğrenildiğini belirtti. Bu durumun ise bilgisayardaki bir algoritma hatası nedeni ile oluştuğunu da sözlerine ekledi. 68 ve 71 yaş arasındaki kadınlara davet edilmeyen tarama nedeni ile en az 135 en fazla da 270 kadının meme kanserinden yaşamlarını kaydedebileceğini belirtti. Hatanın düzeltilerek göğüs taraması için tekrar kadınların çağırılacağını da söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)