İlk Yardımda Bu Yanlışları Yapmayın

Hayat kurtarmak için ilk yardım son derece önemli olsa da bazı yanlışlar sebebiyle daha çok zarar verebilirsiniz.

SAĞLIK 09.08.2018, 21:45
İlk Yardımda Bu Yanlışları Yapmayın

İşte Doğru Bilinen Yanlışlar

İlk yardım herhangi bir kaza ya da hayati tehlike anında sağlık personeli gelene kadar yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardımda yapılan yanlış uygulamalar hastaların durumunu kötüleştirebilir. Şu yanlışlara dikkat edin:

  • Bayılan kişi tokatlanmaz, sarsılmaz, su dökülmez, alkol ya da kolonya uygulanmaz. Hastayı sırt üstü yatırarak ayakları 30 cm yukarı kaldırmak gerekir. Sıkı giysiler gevşetilir ve nefesi kontrol edilir. Baş yan çevrilir ki kusarsa boğulmasın.
  • Yanık hainde hiçbir şey sürmeden, buz uygulamadan tazyiksiz su altında tutmak gerekir. O bölgenin şişme ihtimaline karşı üstünde kıyafet, takı vs varsa çıkarılır. Kişinin şoka girmesini önlemek için maden suyu ya da az tuzlu su içirilir.
  • Kalp krizi anında hasta yatırılmamalı, yarı oturur pozisyonda olmalı. Hasta öksürtülmez ve kıyafetler gevşetilerek hava alması sağlanır.
  • Zehirlenme halinde ağız ile temas varsa suyla çalkalama, el ile temas halinde sabunla yıkama gerekir. Solunum yolu zehirlenmesi varsa ortam havadar hale getirilmeli. Hasta kusturulmamalı ki vücuttaki tahribat artmasın.

Havale anında çocuğun üstüne soğuk su dökülememeli. Çocuğun koltuk altları, kasıkları, bilek içleri ılık suyla ıslatılan bezle silinir. Ateşi düşmezse oda sıcaklığındaki küvete sokulur. Ancak ani şekilde soğuk su uygulanmamalıdır

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)